אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

המאבק להוספת סייעת לגילאי 3

המאבק להוספת סייעת לגילאי 3

מערכת אינפוגן | 05.01.2015

ההורים דורשים להוסיף סייעת לקבוצת הגיל של גני הילדים בני ה-3, גני הטרום-טרום חובה.

כחודשיים וחצי לפני הבחירות עולה ברשת מחאה חדשה-ישנה.

 

ההורים דורשים להוסיף סייעת לקבוצת הגיל של גני הילדים בני ה-3, גני הטרום-טרום חובה.

 

בעמוד אינטרנט שהושק בשבוע שעבר נכתבה הכותרת: "גני טרום טרום טראומה". 

 

בפתח האתר נכתב:

 

"התנאים בגני טרום טרום חובה ברחבי הארץ קטסטרופליים! 

 

גנים של 35 ילדים בגילאי שלוש, בהשגחה של גננת וסייעת אחת בלבד, בלי התאמה לצרכים הפיזיים והרגשיים של פעוטות כה רכים, פוגעים בהתפתחותם התקינה ומסכנים את בטיחותם".

 

המחאה קמה מתוך מצוקה אמיתית של הורים לילדים, את המחאה מובילים גם הארגונים: "גננות מחנכות" "כולנו משפחה", "פורום וועדי ההורים היישוביים", "הורים דורשים מהפך בחינוך", "מטה הסייעות הארצי" ועמותת "איתך". 

 

אתמול (יום א', 4/1/15) הצטרף למאבק "פורום 15" – שזהו פורום הערים העצמאיות בישראל (אותן ערים שלא מקבלות "מענקי איזון או פיתוח" ממשלתיים ובהן: אשדוד, באר שבע, גבעתיים, הרצליה, חדרה, חולון, חיפה, כפר-סבא, נתניה, פתח-תקווה, ראשון-לציון, רחובות, רמת-גן, רעננה, ותל אביב-יפו.

 

ובנוסף גם עיריית ירושלים הודיעה על כוונתה להצטרף.

 

באתר המחאה ניתן לחתום על מכתב שממוען לראש הממשלה ושר החינוך בפועל, בנימין נתניהו ולסגן שר החינוך, אבי וורצמן חתמו עד כה למעלה מ-1,500 איש מודאגים.

 

בוצע מהלך ללא התאמות

 

אחרי המהלך הרחב והרציני של הכנסת גילאי 3 לחוק חינוך חובה חינם, לא בוצעו התאמות בין התנאים הקיימים כיום בגנים, לבין צרכיהם הפיזיים והרגשיים של ילדים בגילאים הרכים והצעירים.

 

הדרישות במכתב מבקשות להוסיף במיידי סייעת נוספת (מעבר לסייעת הקיימת)בגנים בהם מעל עשרה ילדים בני שלוש, ולוודא כי הצוות עובר הכשרה מקצועית הולמת וראויה.

 

נזכיר כי, בפברואר 2014 הודיע שי פירון, שר החינוך היוצא, כי בגני ילדים בגיל שלוש, בהם מעל ל-20 ילדים, תשובצנה בנות שירות לאומי, על-מנת להרחיב את מספר אנשי הצוות החינוכי בגן. 

 

יישום החלטה זו בשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ה), עומד על כ-1,200 תקנים של בנות שירות לאומי-אזרחי, ובשנת הלימודים הבא (תשע"ו), צפוי גידול בעוד כ- 400 תקנים נוספים. 

 

כך אמור להסתיים השיבוץ בכל גני הילדים בחינוך הרשמי במדינת ישראל. ולכך הוקצו כ-44 מיליון שקלים. אך אותן בנות שירות לא עוברות הכשרה מתאימה, ועל-אף היותם חמודות ונחמדות לא כולן מתאימות לעבודה עם ילדים רכים, כך שנוכחותם לא תמיד מועילה ולפעמים אף עלולה להזיק. על כך גננות רבות מוחות והורים נותרים מודאגים.

 

יש לציין כי כבר בשנה שעברה (שנת הלימודים תשע"ד), הוחלט בחלק  מן הרשויות המקומיות 

 

לממן בעצמן הוספת סייעת שנייה בגני הילדים – אך ברור שאין זה הפתרון הנכון ועל משרד החינוך לקחת אחריות במימון הסייעות (גם ברשויות החזקות יותר), ויכול להיות כי המימון המוניציפאלי יופסק.

 

 

לאתר קמפיין המאבק - חיתמו גם אתם על המכתב