אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

ילדים וחיות מחמד

תרומת בעל החיים בבית המשפחה

מערכת אינפוגן | 07.02.2018

מחקרים רבים מצאו כי תרומת בעל החיים בבית המשפחה עבור הילד היא רבה ביותר. אז מה חיות המחמד יכולות ללמד את הילדים ומהי האחריות שלנו, ההורים?

 

מחקרים רבים מצאו כי תרומת בעל החיים בבית המשפחה עבור הילד היא רבה ביותר. חוקרים רבים מעודדים זאת.

בעלי החיים מעוררים אצל הילד סקרנות ואמפתיה וזה משמעותי יותר מאשר פיתוח אחריות (שזו סיבה נפוצה להבאת חיית מחמד לבית מצידם של ההורים).

 

ילדים לומדים מחיות המחמד להסתכל על העולם מנקודת מבט שונה לגמרי.

חיות המחמד יכולות ללמד את הילדים שלנו דברים רבים:

 

1. הזדהות ואמפתיה 

ילדים סקרנים לגבי רגשותיהם של חיות המחמד, סקרנות זו מאפשרת לילד להיות קשוב לצרכיו של בעל-החי, להיות עירני למחוותיו ולסממני ההתנהגות בעיתות מזג שונים. ומכך גם לפתח את מיומנות האבחנה שלו להתנהגויות בכלל, לרגשות האחר גם אם אינו אומר אותם מפורשות.

 

2. פיתוח מיומנויות תקשורת

הילדים לומדים את אופן התנהגות חיית המחמד שלהם ומבחינים בדקויות ההתנהגות. הם קשובים לתנוחות הגוף ולקולות התקשורת שלהם בניסיון להבינם. תהליך שמפתח את היכולות המנטליות והחברתיות של הילד כלפי תקשורת בלתי מילולית בין אנשים לחיות ובין אנשים לעצמם.

 

3. חשיבות הטיפוח והיגיינה

במאמץ לשמור על חיית המחמד בריאה ומאושרת נחשף הילד לאופן הטיפול בה. חלק ממעשי הטיפוח וההיגיינה מעודדים את הילד לנהוג כך גם בחייו, ולהיות ערני לתופעות הזנחה.

 

4. יציבות והקלה במעבר ושינוי

הילדים מקבלים עוגן קבוע שנשאר עימם על-אף שינויים חברתיים ומעברים בסביבה היומיומית שלו. דבר שמקל על קבלת השינוי ויצירת ההרגל המחודש.

 

5. אמון וחברה

פעמים רבות היחסים החברתיים של ילדנו חווים עליות ומורדות, לצד חיית המחמד הילד אינו לבד ויש לו בבית תמיד חבר נוסף שאוהב אותו ללא כל תנאי.

 

היתרונות הוכחו גם במחקר

בשנת 2000 פורסם מחקר שנערך ע"י פרופ' רוברט באייר, פסיכולוג ילדים בניו-מקסיקו, ארה"ב ובדק את הקשר שבין חיות מחמד לילדים. המחקר העלה כי, לילדים בעלי כלבים היה דימוי עצמי גבוה, רגישות לסביבה ויכולות מפותחות לגילויי אמפתיה באופן מובהק מאשר לילדים ללא חיית מחמד.

 

האחריות האמיתית היא על ההורים

הנחלת ההתנהגות הנאותה עם חיית המחמד מוטלת על ההורים, אין להניח כי אם הבאת בעל-חיים לבית הילד יסגל מיד תכונות של אחריות והתחשבות (גם אם הבטיח לעשות כך). עיקר הנטל התפקודי והחינוכי הוא על ההורים, ויש לשקול היטב את חיית המחמד המתאימה ביותר לכם ולילדכם בהתאם לאורח החיים אותם מנהלים והערכים לפיהם את חיים.

 

שתפו

תגובות