אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

מעונות חדשים

הכסף קיים אך לא נבנים מעונות

מערכת אינפוגן | 02.07.2012

בשבוע שעבר (26/6/12) התקיים דיון אודות בינוי מעונות לגיל הרך, במרכז הדיון עמדה הטענה כי הוקצו מעל למיליארד שקלים ועדיין לא נבנו מעונות.

 

חברת הכנסת ציפי חוטבלי, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ציינה כי "הגיל הרך הוא קריטי כי שם עיקר העלויות הנופלות על משפחות צעירות. אם אין בנייה של מעונות, זה אומר בפועל שמשפחה ממוצעת לא יכולה ליהנות מסבסוד. עברו 3 שנים מאז החלטת האוצר, בעקבות הסכם עם הוועדה לקידום מעמד האישה, להקצות את הכסף לבניית מעונות אבל יש יותר מדי חסמים." 

 

מעונות היום הם מסגרת מהותית לחינוך לגילאי 0-3, והם חלק עיקרי בקידום מעמד האישי, ועידוד אמהות צעירות לחזור ולשוב למעגל העבודה.

 

הרשויות לא מקדמות את הבנייה

 

ממשרד האוצר והתמ"ת נמסר כי כבר 98 רשויות קיבלו אישור תמיכה לבניית מעון ועתה הן נדרשות להמציא היתרי בנייה תוך שנה. 

רק 4-5 רשויות מצויות כיום בתהליך מתקדם לקראת רישום הערת אזהרה, משמעות הדבר היא כי לא עומד לקום אפילו מעון אחד בחודשים הקרובים.

 

ח"כ ציפי חוטבלי הוסיפה ואמרה: "יש כסף ואף מעון לא נבנה. למה לוקח למדינה למעלה משלוש שנים לבנות? לא הצלחתם להעמיד מעונות. עייפנו מלשמוע הסברים. כל התהליך צריך שינוי מהותי, כי המודל כרגע הוא המסורבל והמתיש ביותר".

 

נציגי מרכז השלטון המקומי טוענים כי משרד התמ"ת מקצה לבניית כול מעון רק 2.5 מיליון שקל כאשר בפועל העלות לבנייה היא 3 מיליון. 

כלומר, הרשות המקומית נדרשת להוסיף סכומים גדולים מכפי שנטען על-ידי משרד התמ"ת. ועובדה לכך שרשויות מקומיות מצליחות לבנות בתי ספר וגנים באמצעות משרד החינוך ולא מצליחות לבנות מעונות באמצעות משרד התמ"ת.

 

שוב המשפחות הצעירות סובלות

 

הפערים ואי-ההסכמות מונעים בנייה של מעונות יום נוספים, רשימות ההמתנה למעונות היום מתארכת – ושוב הנטל הוא על כתפי ההורים והמשפחות הצעירות. בעיקר בפריפריה ובקרב מיעוטים.

 

ניכר, כי יש צורך בשינוי השיטה.

 

שתפו

תגובות