אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

מים

איזה מים כדאי לתת לילד לשתות

שוקי | 12.03.2017

איזה מים ילדכם שותה? גם אתם מוצאים את עצמכם מבולבלים משלל הפרסומים בנושא איכות המים? במאמר קצר זה ננסה לעשות קצת סדר בעובדות

 

בין השאלות ששולחים לנו קוראים, עולות מדי פעם כאלו שקשורות לאיכות מי השתייה, בבית ובכלל.

הורים רבים מודאגים מהנושא הזה ושואלים את עצמם ואותנו כיצד נכון לפעול, במיוחד על רקע הפרסומים הסותרים מצד גורמים רשמיים ולא-רשמיים שונים. 

מצד אחד, ישנה כל העת ביקורת על איכות המים והתפקוד של רשות המים ותאגידי המים. כמה הורים אמרו לנו שהם נמנעים לחלוטין מלתת לילדיהם מי ברז, ומשקים אותם במים מינרליים או מים מסוננים בלבד. 

כמה שאלו אם יש להביא בחשבון את עניין המים בבחירת גן. 

הורים אחרים הביעו דאגה לגבי חלודה במי השתייה, בנושא הפלרת המים, ונושאים נוספים. במאמר הקצר הזה ננסה לענות על השאלות העיקריות.

 

מי ברז: מותר לשתות?

בשנים האחרונות עלתה מאד המודעות לנושא איכות מי השתייה ונעשה מאמץ ניכר מצד משרד הבריאות וגורמים נוספים לשכנע שאיכות המים בישראל טובה ושמי ברז אפילו עדיפים על מים מינרליים. 

טכנית, זה כמעט נכון. ברוב מכריע של אזורי הארץ איכות מי השתייה עומדת בתקנים והחריגות נדירות וזעירות (זה לפחות המידע הרשמי). 

 

ההרכב הטבעי של המים בישראל לפעמים עשיר במינרלים כמו סידן ומגנזיום יותר מהמים המבוקבקים. אפילו החלודה, הנפוצה יחסית במי שתייה בבתים הישנים, איננה מהווה בעיה מיוחדת (למעשה, התרכובת המשמשת בתוספי ברזל, Iron Oxide, היא זהה כימית לחלודה). 

 

מצד שני, קורוזיה בצנרת עלולה ליצור סיכונים בריאותיים אחרים, ולעיתים הבעיה היא לא בצנרת הארצית או השכונתית אלא דווקא בצנרת של הדירה או המבנה. 

 

אם אתם חוששים שיש בעיה, ניתן להזמין איש מקצוע כדי שיבצע בדיקה. חלק מתאגידי המים מספקים את השירות במחיר מסובסד, ובעתיד הם יתנו (כנראה) שירותים כאלה על-פי חוק.

 

נושא ההפלרה (הוספת המינרל פלואור למים) גם הוא פופולרי מאד בשנים האחרונות ומעורר דאגה אצל הורים רבים. אין ראיות מובהקות לכך שההפלרה מסכנת את הבריאות כפי שטוענים ארגונים שונים, אך גם לא צריך להפריז ביתרון הגלום בפלואור לבריאות השיניים. 

 

הפתרונות האפשריים

מים מינרליים הם בחירה מאד מקובלת בקרב משפחות שרוצות לשתות מים איכותיים, אבל מדובר בפתרון יקר יחסית (200-300 ש"ח לחודש למשפחה) והניסיון כבר הוכיח שלמרות שהמים המינרליים טעימים יותר אין ערובה לאיכותם.

סינון מים הוא בדרך-כלל פתרון טוב, למרות שלא מדובר בפתרון קסם. מסננים ביתיים ("בריטה" ודומיו) בעיקר משפרים את טעם המים ופחות משפיעים על אספקטים בריאותיים. בכל מקרה, יש לאחסן אותם במקרר ולהקפיד מאד על ניקיון והחלפת פילטר אחרת הם הופכים מרבץ לחיידקים.

 

כמו כן, החלפה תדירה של המים במסנן חיונית כדי לצמצם את הסיכוי להצטברות מתכות כבדות – וזה נכון לכל מים עומדים שמגיעים מהברז. 

פתרונות מתקדמים יותר, כמו מטהרי מים תת-כיוריים, מתקני בר ביתיים לסינון מים או מסננים לצנרת הראשית של הבניין, יכולים לספק פתרון יעיל יותר כאשר התשתית באזור או בבניין פחות טובה, אבל גם איתם חשוב מאד להקפיד על תחזוקה.

השיטה הישנה והטובה של הרתחת מים, היא עדיין פתרון פשוט ויעיל להתגוננות מפני זיהומים בקטריאליים. היא לא פותרת בעיות שקשורות להרכב הכימי של המים, כמו נוכחות יתר של מתכות שונות. 

המלצת משרד הבריאות היא שמים המשמשים לשתייה ולבישול לא יהיו המים "מזרימה ראשונה" - תמיד עדיף להשתמש במי הברז קרים (לא כאלו שהתחממו בדוד) ולתת להם לזרום במשך מספר שניות לפני שממלאים בהם כלי.

בכל מקרה, המקור המשמעותי ביותר למזהמים, חלודה ואבנית במי השתייה, הם ברזים ישנים או מוזנחים. כחלק מהתחזוקה הרגילה של ברז, יש להחליף את רשת הסינון שלו אחת למספר חודשים עד שנתיים (בהתאם לאיכות המים והצנרת שלכם – כל אינסטלטור יוכל לבדוק את מצב הברז ולומר לכם).

 

מקורות לקריאה נוספת:

סיכום בדיקות איכות מי השתייה 2011. באתר משרד הבריאות.

משרד הבריאות: להימנע ממי ברז חמים. ידיעה באתר הארץ.

אז מה הוחלט: אפשר לשתות מי ברז? פוסט בבלוג המקצוענים.

 מה עדיף: מינרליים, מטהרי מים או מי ברז? כתב באתר גלובס.

 

 

 מאת שוקי גלילי

שתפו

תגובות