אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

לא שוכחים ילדים ברכב

שוכחים ילדים אל מותם ברכב

מערכת אינפוגן | 07.06.2016

עוד לא התחיל הקיץ וכבר אנו שומעים על טרגדיות נוראיות, ומותם של פעוטות בטרם עת, בשל שכחתם ברכב. המכונית מתחממת במהירות לחום של 60 מעלות

 

 

המכונית מתחממת במהירות לחום של 60 מעלות, וטמפרטורה זו קטלנית לבני אדם. 

 

מרבית מקרי המוות האלו הם ילדים מתחת לגיל 2 - שרבים מהם נרדמו וישנו ברכב כך שלא עשו רעש כאשר המכונית חנתה. 

 

ברור שכול ההורים ששוכחים את ילדיהם ברכב הם הורים שאוהבים מאוד את ילדיהם. והם יירדפו להמשך שארית חייהם בשל טעותם. 

 

חשוב להבין המוח שלנו אינו מושלם.

החלק של המוח שלנו שעוסק בזיכרון (קליפת המוח הקדמית) עוזר לנו להתמודד עם ריבוי משימות ולקבל החלטות מכוונות היטב, אך הוא גם רגיש ללחץ ושינויים בשגרה. 

 

איזה מין הורה שוכח את תינוק?

 

האמת - שזה יכול לקרות לכל אחד!

הורים מכל הגילים, המעמדות, רמות ההשכלה והקבוצות האתניות עלולים לעשות את זה. 

הסיכוי של אמהות זהה לסיכוי של אבות: למרות שלאחרונה בארץ התרבו המקרים שדווקא אבות שכחו את ילדיהם, ובעקבות כך התפרסמו כתבות המגבות אמירות שקשר האם עם ילדה חזק יותר מזה של האב. 

גם בארץ וגם בעולם המערבי בכלל, לא הוכיחו כי הסיכוי של האם לשכוח את בנה או ביתה קטן יותר מזה של אביו.

 

כיצד אנו יכולים למנוע טרגדיות הללו? 

 

10 רעיונות לעזור לנו שלא לשכוח:

 

1. הגדרת התראה במחשב, או בטלפון הנייד - יש המון תוכניות באינטרנט ואפליקציות שמתזכרות ומעלות את המחשבה: "איפה הילד שלך?", "האם כול הילדים הובאו ליעדם?".

 

2. למקם מדבקה במקום בולט ברכב – אפשר להדביקה על השמשה הקדמית ברכב, לוח המחוונים, חלון בצד הנהג - בכל מקום שאתה חושב - ששואל את אותה השאלה: "איפה הילד שלך?". 

 

3. למקם מדבקה על הדלת הכניסה של בעבודה שלך והבית שלך -  בדרך זו, אם אתה מחמיץ את זה על המכונית אתה תיזכר שוב כשתגיע לדלת. זו בעצם תזכורת למעשה לחשוב על איפה הילדים שלך.

 

4. הנח בובת פרווה גדולה במושב המכונית כשהוא ריק - כאשר שמים את הילד שלך מעבירים את החיה למושב הקדמי. זוהי תזכורת ויזואלית ואז, כאשר הופכים  את זה להרגל קל לזכור שצריך להוציא את הילד החוצה ולהחליף את החיה.

 

5. לשים את הדברים האישיים שלנו כמו התיק או הארנק במושב האחורי - כך תמיד יש  דברים שאנחנו צריכים להוציא ולקחת כשיוצאים מהאוטו, כך גם אם הילד ישן נראה  אותו.

 

6. לשים את הציוד/התיק של הילד במושב הקדמי - זה דומה לרעיון הקודם, אבל רעיון אחר הוא באמת כדי לוודא שהכול נמצא במקום "הלא הנכון", כך שנוכל לשים לב אם הילד עדיין במכונית ולא נשכח אותו.

 

7. באופן קבוע לתקשר עם המטפלת או הגננת/הנהלת הגן – אפשר לבקש מהם ליצור קשר לוודא שהילד נשאר בבית ולא הגיע בכוונה לגן. 

 

8. חיישנים במושבי האחוריים או במושבי הבטיחות עצמם -  כאשר פותחים את דלת המכונית תושמע התראה / צפצוף, משמעו "אל תשכח שיש לך נוסע במושב האחורי" .

 

9.  לדבר על זה -  ככל שיותר אנשים שיודעים איך זה יכול לקרות וכמה מהר זה יכול לקרות ושזה יכול לקרות לכל אחד. ויהיה קל יותר להזכיר זה לזה ולעצמינו ככל שיהיה מוטמע טוב יותר  במודעות שלנו.

 

10. תסתכל מסביב, להציץ במכוניות חונות -  אתה לא מציצן. אתה פשוט הולך כבדרך אגב על ידי ומציץ במושבים אחוריים. אם אתה מבחין בילד ואתה יכול גם להציל את החיים שלו. זכור, הוא שווה כמה מבטים מוזרים בדרך לתוך מכוניות חונות. 

 

ובאופן כללי כמה עצות בטיחותיות

 

זכור להתייחס לרכב שלך כאובייקט מסוכן - לא לתת לילדים בכל גיל לשחק או לשהות בו ללא השגחה. ילדים בוגרים יותר עלולים לנעול את עצמם במכוניות בטעות. תרה מכך, ילדים יכולים בטעות להתניע את הרכב ולהסיע אותם בטעות. 

 

לא להשאיר את הילדים ברכב גם לא לזמן קצר ביותר.

 

בכל נסיעה יש להקפיד על חגירת חגורות בטיחות לילדים, ולצור עימם קשר עין במהלך הנסיעה באמצעות המראות.

 

קבוצת הפייסבוק "לא שוכחים ילדים" 

 

סרטון הפטנט הישראלי: Baby-Beep