אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

גני ילדים

שנה חדשה - עדיין חסרים גני ילדים

מערכת אינפוגן | 12.08.2013

שנתיים אחרי "מחאת העגלות", עדיין חסרים גני ילדים והוצאת ההורים על גנים פרטיים ממשיכה להוות עול כלכלי כבד.

 

"שבועיים וחצי לפני תחילת שנת הלימודים, ובפתח כבר אורב התשלום האימתני הבא – לגן", פותחת כתבתו של גיל קליאן בכלכליסט ("כמה שילמתי היום לגן, ילד מתוק שלי?").

 

לדברי קליאן, ההוצאה של משקי בית על גני ילדים פרטיים, עדיין מגיעה לכרבע עד שליש מהשכר הממוצע ברוטו. "העובדה שהתשלומים לגנים הפרטיים מכבידים מאוד על המשפחה כבר ידועה, והיתה אחד הכוחות שהניעו את המחאה ב-2011". ובכל זאת,

 

לפי קליאן ואחרים, נראה שאין שיפור במצב.

 

בין הגורמים למחירים הגבוהים של החינוך לגיל הרך, ישנה שורה ארוכה של בעיות, לרבות תעריפי ארנונה מנופחים בחלק מהערים, כפי שנתגלה לאחרונה.

 

ועדיין, הגורם המרכזי למחירים הגבוהים היא העובדה הלא חדשה: אין מספיק גני ילדים, מעונות ומסגרות חינוך אחרות לגיל הרך.

 

המחסור בגני ילדים מתחיל בגנים הציבוריים, ואחת מצורות הביטוי האקטואליות, הנפוצות והטעונות שלו היא התופעה של גנים שמשנים את אופיים וקהל היעד שלהם והורים שנלחמים להעביר את רוע הגזירה.

 

לדוגמא, יום אחרי יום מדווח בתקשורת על גן עירוני דתי שהפך לחילוני (mynet) ומצד שני על גנים של רשת "אמונה" (כפופה למשרד התמ"ת) שהחלו לתעדף חרדים וחד הוריות על חשבון דתיים לאומיים.

 

ישנה גם תופעה נוספת שדווחה לאחרונה: של אמהות שמדווחות שהן חד-הוריות כדי שילדיהן יתקבלו למעונות מסובסדים.

 

עוד תופעה עגומה שכבר מוכרת משנים קודמות: סכסוכי שכנים בגלל גני ילדים פרטיים בדירות. כמו המחסור בגנים עירוניים, גם זו תופעה שנובעת מהקצאה קטנה מדי של נדל"ן ומהתנהלות איטית של הבירוקרטיות העירוניות בערים בהן כן מנסים לשנות את המצב.

 

כמו שסיכמנו כבר בכתבה בנושא בנובמבר אשתקד: "הגידול הטבעי עדיין גדול יותר מהיקף ההרחבה של מעונות היום ואישורי הבנייה". בתשעת החודשים שחלפו המצב לא השתנה הרבה.