אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

בכי תינוקות

הילד מיילל ללא הפסקה?

מערכת אינפוגן | 14.10.2017

לא משנה מה המקור של היללות של הילד, המפתח לעצירת היללות תמיד נמצא אצל ההורים. יללות יכולות לגרום גם להורה הרגוע ביותר לצאת מכליו ואת

 

בכי תינוקותהילד מיילל ללא הפסקה – קבלו 3 טיפים שיעזרו לכם. 

לא משנה מה המקור של היללות של הילד, המפתח לעצירת היללות תמיד נמצא אצל ההורים.

 

יללות יכולות לגרום גם להורה הרגוע ביותר לצאת מכליו ואת ההורה הקפדן והקשוח ביותר להתגמש במהרה רק כדי להשקיט את הפעוט.

 

יללות יכולות להתחיל כבר בגיל שנתיים, למרות שבגיל זה הדבר נחשב חלק מתהליך ההתפתחות – מכיוון שיללות בגילאים אלו נובעות משילוב של אי יכולת התבטאות ורבאלית אשר משולבת עם בכי בשביל שהפעוט יוכל בדרך חדשה לתקשר ולהסביר את הצורך שלו.

 

יבבות ויללות יכולות להוות בעיני הילד אסטרטגיה כדי להשיג את מבוקשו, זה לא אומר שאין יללות מסיבות אחרות, אך זהו כלי חזק מאוד שהילד משתמש בו כדי להשפיע בצורה מחוכמת על אחרים לעיתים קרובות – בעיקר אם הוא רואה שזה עובד.

 

לא משנה מה הסיבה ליבבות או ליללות , המפתח לעצירתן והפסקתן נמצא לחלוטין בידי ההורים עצמם.

 

אז מה עושים?

עליכם כהורים להיות עקביים בכל מה שקשור לחוקים, שמירה על גבולות וכך גם בכל מה שקשור ליבבות או יללות על נושא מסוים.

אם התשובה שלכם היא "לא" רגוע אז תשאירו אותה גם בהמשך כ"לא" רגוע. אם הילד מבקש מכם שוקולד כל ערב ( בהנחה שאתם לא נותנים שוקולד בערב ) במקום ארוחה, ואתם רואים שהוא ממשיך לבקש מכם את אותה הבקשה כל ערב ברציפות, עליכם להמשיך להגיד "לא" ולשלול את בקשתו בצורה עקבית ולא לוותר.

עליכם להמשיך כך עד שהילד יבין בסופו של תהליך שלא משמעותו לא.

 

ומה לא עושים?

תשובות בעלות תגובה חזקה או קשה מהרגיל כמו "תעשה מה שאומרים לך" או לחילופין תגובות כמו "אולי בפעם הבאה" אשר בעצם מבקשות מהילד רשות לסרב למשהו. כך גם לגבי תגובה בסגנון "טוב, בסדר" אשר רק מחזקת את ההתנהגות השלילית עצמה.

 

אז איך מפסיקים את היללות של הילד?

1. תגידו לילד שעליו לדבר אליכם "בקול של הילד הגדול שלו" – כאן בעצם אתם אומרים לילד שיללות זה לתינוקות ומכיוון שהוא כבר ילד גדול עליו להתנהג בהתאם. מהלך כזה לרוב יגרום לשיחה יותר רגועה עם הילד על רצונו.

2. התעלמות – אם כבר אמרתם "לא" מספר פעמים והסברתם מדוע זו התשובה אך עדיין הילד ממשיך לילל ללא הפסקה, התעלמות מההתנהגות שלו יכולה להועיל. 

אך, תאלצו להתאפק ולהיות סובלניים עד שהילד יתרצה ויבין שבדרך זו זה לא ילך.

3. אשררו את המצב והמשיכו הלאה – אם הילד רוצה שוקולד במקום ארוחת הערב שלו אתם יכולים פשוט לגשת למקרר ולסדר את השולחן עם הארוחה שתכננתם ולהגיד " שוקולד זה לא לארוחת ערב אך גבינה (או כל דבר אחר שיש על השולחן) זה כן, איזה היית רוצה לאכול כזו או כזו?"