אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

קייטנות פיקוד העורף

גני ילדים וקייטנות - לשלוח או לא?

זיו אסקרוב | 14.07.2014

האם לשלוח את הילדים לגני הילדים והקייטנות בקו העימות (עד 40 ק"מ)?

 

בימים אלה איננו יודעים איך לפתור את דילמת המרחב המוגן לגני ילדים וקייטנות, הדבר נובע בשל ניגודיות מצד גורמים שונים כמו פיקוד העורף, העיריות והרשויות.

 

מנהלי הרשויות והעיריות לא מאפשרים פתיחת פעילות עקב הסכנות הנלוות לכך. ואילו פיקוד העורף טוען שיש לחזור לשגרת לימודים סדירה.

 

השאלה הנשאלת היא: "האם הגננות ומנהלי הקייטנות ערוכים מספיק בשביל לתפקד בזמן הקצוב שיש להם מרגע שמיעת האזעקה ועד לנחיתת הטיל."

 

לצד תהיות ודילמות אלו קיימות ההנחיות ברורות מאוד של פיקוד העורף:

 

הערים שנמצאות במרחק של עד 40 ק"מ מהרצועה יפעלו בתנאי שיש להם את הזמן הנדרש להיכנס למרחב המוגן.

ובשאר הארץ הפעילות תתקיים ע"פ השגרה ובעת הישמע האזעקה יש להיכנס למרחב המוגן ביותר.

 

במקרה של גני הילדים, במידה והגן ממוקם בבניין קומות בקומה העליונה ובבניין יש יותר משלוש קומות ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי, ירדו שתי קומות ויישארו בחדר המדרגות

 

אם הגן נמצא בקומה העליונה בבניין בן שלוש קומות במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי, ירדו קומה אחת ויישארו בחדר המדרגות.

 

 חשוב לציין כי אסור להימצא ברחבת כניסת הגן או בניין כיוון שקיים סיכון לרסיסים והדף כתוצאה מנפילות טילים.

 

 בשטח פתוח - יש לשכב ולהגן על הראש בידיים.

 

"שגרת חירום" - איזו מן שגרה זו?

הורים רבים טוענים כי הם מבינים את הצורך להמשיך בשגרה ולאפשר לילדים לצאת מהבתים ולהשתתף בפעילויות הקיץ, בקייטנות והפעלות שונות אך כרגע זו לא שיגרה.

רבים מעדיפים דווקא להקשיב לרשויות ולא לשלוח את הילדים לקייטנה למרות ההשלכות של המצב שבו הם צריכים להישאר בבתים ולהמשיך לא לצאת לעבודה, עם זאת ישנם הורים שהחליטו לקחת בייביסיטר ולהמשיך את היום כרגיל.

 

בנוסף, הורים טוענים גם שאם ההגנה מצד הרשויות הייתה טובה יותר הם היו שולחים את ילדיהם לקייטנות, אך אם הרשויות עצמן לא מאפשרות את המשך פעילויות הקיץ לילדים כנראה שהם אינם ערוכים במאת האחוזים למצב ולכן החזרה לשגרה יכולה להוות סכנה לחיי ילדיהם. 

גם ההיבט הפסיכולוגי והרגשי עלול לתרום לבלבול, משום שהורים רבים חושבים שגם אם הגננת תהיה חמה ואוהבת הילד ירגיש הכי בטוח בקרבת בן משפחה.

 

מצב של לחץ, בכי והיסטריה יגביר את הסכנה, ואופן ההתמודדות בזמן אמת כאשר תהיה סכנה לחיי הילד עלול להיות לקוי בגלל מצבי סטרס שונים. 

 

 ישנם הורים שמקבלים את המצב באופן יותר רגוע ומאמינים כי לפיקוד העורף מידע מודיעיני מהימן ומדויק וכי פיקוד העורף לא היה לוקח את הסיכון ומאפשרים לילדים לצאת לקייטנות מבלי להיות בטוחים במערכות ההגנה וההתראה, והידיעה כי אפשר יהיה להתמודד בזמן אמת עם מצב חירום.

הורים אלה מתקשים להבין את הרשויות שאינן פועלות ע"פ הנחיות פיקוד העורף.

 

משרד החינוך גם כן תומך בהנחיות פיקוד העורף, ונאמר כי בתי הספר ומוסדות החינוך ערוכים לקבלת הילדים ומתרגלים את תהליך הירידה למקלטים בהתאם להנחיות פיקוד העורף.                          

אנו מקווים שהשקט יחזור אלינו במהרה ונוכל לאפשר לילדנו ליהנות מפעילות חופשית בתקופת הקיץ.

 

עד אז חשוב שנפעל בקור רוח ונבדוק האם הגן של ילדינו ממוגן או אם יש סביבה ממוגנת באזור, כמה זמן נדרש לילדים להגיע למרחב המוגן בהתאם למפת אזורי ההתגוננות של פיקוד העורף וכמובן נחזיק אצבעות לתקופה שקטה ונעימה לכל המשפחה.