אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

דיזינטריה בגני ילדים חדשות

5 גני ילדים נסגרו בגלל דיזנטריה

שוקי גלילי | 26.11.2017

דיווח נוסף על הדבקה בדיזנטריה בגני ילדים, והפעם מדובר על כל הגנים ביישוב הצפוני כפר ורדים. על חיידק השיגלה הגורם למחלה, וכיצד מתגוננים

המועצה המקומית כפר ורדים הודיעה ביום רביעי האחרון על סגירת כל חמשת גני הילדים ביישוב למשך שלושה ימים. הסיבה: הדבקה בחיידק השיגלה, הגורם העיקרי למחלת הדיזנטריה.

המועצה נדרשה לעניין לאחר שחלה עלייה חדה במקרי התחלואה בגנים. בעצה אחת עם הרופא המחוזי, הוחלט לסגור את הגנים ולבצע בהם ניקיון וחיטוי יסודי. 

בנוסף, הוחלט להעניק לצוותי הגנים תדרוך בנושא זיהוי ומניעת המחלה, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. 

 

מחלת השיגלוזיס/דיזנטריה, הנגרמת על-ידי חיידק השיגלה (Shigella), מתאפיינת בחום גבוה, כאבי בטן ושלשולים, ובדרך-כלל נמשכת כחמישה עד שבעה ימים. 

תקופת הדגירה היא כשלושה ימים והסימפטומים בדרך-כלל מופיעים יום-יומיים לאחר ההדבקה. את המחלה אפשר לאבחן בבדיקת צואה. 

דיזנטריה בדרך-כלל חולפת ללא טיפול מיוחד מלבד מנוחה, תרופות להורדת חום ושתייה מרובה. במקרים קשים משתמשים באנטיביוטיקה, אך היא לא תמיד 

נדרשת ולא תמיד עוזרת. בכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מכיוון שלמחלה עלולים להיות גם סיבוכים מסוכנים. 

 

על השיגלה בגני ילדים 

חיידק השיגלה מועבר דרך צואה או מים מזוהמים והוא מדבק מאד - די בכמויות זעירות שלו כדי להידבק, כולל מנגיעה בידית דלת של שירותים או מגע בחפצים של אדם שחלה. ברור אם כן מדוע גן ילדים הוא כר נוח להדבקה במחלה.

בישראל מדווחים בכל שנה כמה אלפי מקרים של הדבקה בחיידק השיגלה (בשנת 2016 חל גידול של כ-250% בדיווחים על הדבקות), כאשר ברוב המקרים הנדבקים הם ילדים בני שנה עד ארבע שנים.

בשנה האחרונה הגיעו לחדשות סיפורים על הדבקות בגני ילדים בשדרות, קרית מוצקין, אשדוד וכפר סבא, אך לפי נתוני משרד הבריאות המחלה נפוצה בכל הארץ והשיאנית היא דווקא העיר תל-אביב.

בפברואר השנה דיווח ערוץ 10 על גננות מרחבי הארץ שמתלוננות שעליית הצפיפות בגנים והיעדר תנאים מתאימים בגנים הציבוריים, גרמה לעלייה ברורה בשכיחות מחלת הדיזנטריה. 

 

חיידק השיגלה: מניעה

אין חיסון לדיזנטריה, אבל אפשר לצמצם את הסיכון להדבקה, בגני ילדים ובכלל, באמצעים הבאים:

  • הקפדה על שטיפת ידיים עם סבון אחרי שימוש בשירותים; לפני הארוחה או טיפול במזון; אחרי החלפת חיתולים לתינוקות או טיפול בחולה. יש להשגיח על פעוטות וילדים בשעה שהם רוחצים ידיים אחרי ביקור בשירותים.
  • בהחלפת חיתול: להקפיד על שטיפת ידי התינוק עם סבון ולאחר ההחלפה להכניס מייד את החיתול לשקית אטומה ולזרוק לפח האשפה. 
  • אסור שחולה יכין או יגיש אוכל. אם אין ברירה, לפחות שיקפיד על שטיפת ידיים. 
  • בילדים חולים יש לטפל בבית, ולהרחיק מהמוסד החינוכי עד יומיים אחרי שהבריאו. אם המחלה התגלה בשעה שהילד שהה בגן, יש לנקות ולחטא צעצועים, כלי אוכל, וחפצים אחרים עמם בא במגע. 
  • בגדים, מצעים ומגבות בהם משתמש ילד או מבוגר חולה, יש לכבס בטמפרטורה של 60 מעלות לפחות.

מידע נוסף אפשר למצוא בדף בנושא חיידק השיגלה באתר משרד הבריאות.