אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

כיפור

צום יום כיפור עם הילדים

מאיה עמית | 26.09.2017

יום כיפור הוא אחד החגים בהם אווירת הבית חגיגית במיוחד, גם נוף ברחוב משתנה לבלי היכר. מרגע הגעתם של הילדים לעולמנו, יום כיפור אינו כשהיה בעבר

 

יום כיפור הוא אחד החגים בהם אווירת הבית חגיגית במיוחד, גם נוף ברחוב משתנה לבלי היכר.

מרגע הגעתם של הילדים לעולמנו, יום כיפור אינו כשהיה בעבר.

 

סדר היום של הבית בחג משתנה:

אין גן, אין ארוחות משפחתיות, אין טלוויזיה ומתחיל לחץ סמוי או אפילו גלוי לחיפוש אחר תעסוקה.

בבתים בהם ההורים צמים, האתגר נהיה קשה יותר אל מול ילדים קטנים הרעבים תדיר.

 

 

מספר טיפים לפתרונות מעניינים להעברת יממת החג עם פעוטות וילדים קטנים:

 

בחוץ 

טיול בשכונה – ערב  יום כיפור הוא הזדמנות נפלאה לטיול רגלי איטי באזור השכונה. קחו עגלה, טיולון או תלת-אופן לפעוטות וצאו לרחוב. בחודשים ספטמבר-אוקטובר מזג האוויר לעת ערב נוח, ולעתים יש אפילו רוח קרירה (כדאי להצטייד בבגד מבד דק אך בעל שרוול ארוך). לא כדאי לסמוך על כוחם  של הקטנטנים בהליכה ברגל באופן עצמאי, יהיה כבד וקשה לסחוב אותם בזרועותיכם כל הדרך חזרה הביתה לכשיתעייפו.

 

להתחשב בסביבה – כדאי להתחשב בסביבה שחלקה מקפידה על הצום בחג, ולא לצייד את הפעוטות בשקיות חטיפים או כריכים בעודכם מטיילים במרכז השכונה. קחו עימכם מזון בתיק סגור ובעת הרצון לאכול, שבו צד הדרך וכבדו את הפעוט במיני מזונות. הילד יכול להחזיק בידו בקבוק מים או תחליף אם לאורך כל השהות בחוץ (אך הקפידו שלא יותר מכך).

 

זהירות ותשומת לב – למרות שביום כיפור אין כמעט רכבים שנוסעים בכבישים יש להיזהר מתנועת רכבי החירום ורכבים מזדמנים, במקביל לבני נוער הרוכבים במהירות ופראות על אופניהם. על תאפשרו לפעוט להסתובב ללא השגחה צמודה במרחב התנועה של הרחוב. וגם אתם הקפידו לשמור על עירנות ותשומת לב מלאה לנעשה מסביב.

 

קול השופר – למי שלא הולך לבית הכנסת בחג, יכול לקראת צאת החג (בערב) להתקרב לבית הכנסת עם הילדים ולעמוד מחוצה לו. בתום תפילת הנעילה יתקעו בשופר. קולו של השופר נישא מהיכל בית הכנסת החוצה וזו הזדמנות נפלאה לשמוע את תרועת השופר החזקה והמרשימה. אם הילדים כבר מספיק גדולים כדי להבין ולשמור על השקט אפשר להתקרב ממש לפתחו של בית הכנסת ולהינות מרחשי התפילה (שהם אירוע מרשים ומעניין – כל עוד סבלנותו של הילד מאפשרת זאת).

 

 

פעילות בבית

היערכות מוקדמת של הארוחות – בהתחשב במועד הצום כשתחילתו וסופו בארוחת הערב, הילדים זקוקים לשתי ארוחות נוספות: ארוחת הבוקר וארוחת הצהריים. היערכו מראש לארוחה, כך שלא תאלצו לעמוד ולבשל בעודכם צמים. גם אם אתם אינכם צמים, לא תעלו ניחוחות בישול בחדר המדרגות ביום בו שכינכם צמים. אדו ירקות טרם כניסת הצום (לתינוקות שאוכלים עדיין ברסק), ובשלו מבעוד מועד, כך שתצטרכו רק לחמם. את ארוחת הבוקר ניתן לפתור בקערת דגני בוקר או בכריך שהוכן ערב קודם ונשמר בקירור.

 

פעילויות בבית – הכינו מראש משחקי קופסה כמו פאזלים, קלפים, לוטו, משחק זיכרון (התאמת זוגות) וכדומה. תוכלו לשחק יחד ולהרוויח זמן איכות עם הילדים. פעילויות נוספות אפשריות הן: פיסול בבצק משחק ופלסטלינה (כדאי להכין מראש חומרי פיסול, כלי פיסול, תסבניות וחותכנים מתאימים) , ציור והדבקה (כדאי להיערך ולהכין מראש ערימה של ניירות ציור וניירות צבעוניים לצד, גליונות של מדבקות בצבעים ובצורות שונות), חוברות עבודה וקריאת ספרים.

 

שיחה ודיון – יום כיפור זו הזדמנות נהדרת לפתח עם הילדים דיון על סליחה, חברות ורעות שבין אדם לחברו. חשיבות המחילה לצד בקשת הסליחה, עזרה לזולת והתחשבות בו. כל אלו יכולים לעודד ערכים של סבלנות וסובלנות לצד אהבת אדם וזולת – נושאים אלו גם מתחברים לשיח המתרחש בגן ובמסגרות החינוכיות בהם הילדים נמצאים טרם החג, מפנימים ומחזקים מסרים אלו.

 

התחשבות בשכנים – מלבד מניעת ריחות מזון מתבשל, נהוג ביום כיפור שלא להשמיע מוזיקה, ובכללם גם רעשי תוכניות טלוויזיה מוקלטות במכשירים השונים כמו די.וי.די או מחשב. אם בחרתם לעשות כך סיגרו חלונות והקפידו על עוצמת קול סבירה שאינה חזקה מדי.

 

צום קל!