אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

זבולון ארלב

חוק הפעוטונים - ח"כ זבולון אורלב

מערכת אינפוגן | 26.07.2011

בשבוע הבא תעלה בכנסת לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק מהפכנית אשר תכיל פיקוח על מסגרות חינוך לגיל הרך. חוק מעונות היום מעורר הרבה מאוד דיונים

 

בשבוע הבא תעלה בכנסת לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק מהפכנית אשר תכיל פיקוח על מסגרות חינוך לגיל הרך.

 

חוק מעונות היום מעורר הרבה מאוד דיונים לאחרונה בעיקר על השפעתו הכלכלית על כלל הגורמים.

 

החלטנו באינפוגן להרים את הכפפה ולשאול את יוזם החוק ח"כ זבולון אורלב ויו"ר הועדה לזכויות הילד מספר שאלות חשובות 

 

כדי להבהיר את משמעות החוק להורים וגם לגננות.

 

 להלן הראיון הבלעדי:

 

א. אנא, לטובת מי שפחות מצויים בנושא, תאר לי בקצרה את הבעייתיות במצב הקיים.

כיום אין חוק המחייב פיקוח על מסגרות לילדים עד גיל 3. כל אחד יכול לפתוח מסגרת לילדים, גם אם אין לו כל הכשרה או ניסיון, גם אם מעולם לא טיפל בילדים, ואפילו חלילה אם הוא פדופיל.

אין פיקוח, אין דרישות סף מינימאליות. ההפקרות שלטת ואיש הישר בעיניו יעשה.

 

ההורים נאלצים לשפוט על פי התרשמותם האישית, ולא לכל ההורים יש אפשרות לבחון את הדברים לאשורם.

גם הורה שרוצה לבדוק אם הגן עומד בדרישות בסיסיות של בטיחות וסטנדרטים מקצועיים, לא ידע מה לבדוק ומה לשאול.

מטרת החוק כפולה – שהרשויות יידרשו לפקח ולבדוק סטנדרטים של בטיחות, הכשרת הצוות, והתנאים בהם מטופלים הילדים, ובמקביל, שההורים, שהם המפקחים הטובים ביותר, ידעו מה לבדוק ומה לשאול. רוב המסגרות מנוהלות על יד גורמים שאוהבים ילדים ומעניקים טיפול וחינוך טובים, אבל החוק בא לומר למי שהסטנדרטים שלו אחרים מה הוא חייב להעניק לילד.

לצערנו היו מקרים לא מעטים בהם התגלו "מחסני ילדים", בהם שוכנו ילדים בתנאים מחפירים, ללא בטיחות מינימלית. את המצב הזה בא החוק למנוע.

 

ב. אילו פתרונות מציע החוק?

החוק מציע ששר התמ"ת יציע לכנסת סטנדרטים של בטיחות, תברואה והכשרת הצוות. הכנסת תבחן את התקנות שיציע השר, תשמע את השגות הנוגעים בדבר, כולל ארגוני הגנים, תתקן, תשנה, תתאים ותאשר על פי הצורך והמידתיות.

תקנות דומות קיימות כיום בגני ילדים לבני 3-4, ברישוי ופיקוח משרד החינוך.

הסטנדרטים האלה ייבדקו בכל גן או מעון שיבקש רישיון ויבדקו שוב במהלך השנה. זה יאפשר לכל מי שרוצה להקים מסגרת לדעת מה הם הסטנדרטים בהם הוא חייב, ויאפשר להורים לבדוק במהלך השנה שהסטנדרטים האלה נשמרים.

 

ג. ובכל זאת, למרות היתרונות, יש מי שמתנגדים לחוק. מה מקור ההתנגדות לדעתך?

כל גוף מעדיף שלא להיות מפוקח וליהנות מחופש פעולה מוחלט. בכל זאת במדינה מתוקנת לא משאירים הכל פרוץ, בוודאי שלא את שלמם וביטחונם של פעוטות.

לצערנו יש המשתמשים בנימוקי סרק על מנת לנמק העלאת מחירים, שאיננה קשורה כלל לחוק.

 

 ד. ישנם אנשים שטוענים שמדובר בהתערבות מיותרת של המדינה בענף שיש בו סוג של הסדרה עצמית. מה אתה חושב על זה?

המדינה מפקחת אפילו על תנאי גידולן של תרנגולות. רק את הילדים היא מפקירה.

מדוע בעל דוכן פלאפל נדרש להשיג רישיון עסק ורק גן ילדים כל אחד יכול לפתוח ללא כל מגבלה?

 

ה. איך מבטיחים שהגננות לא ייפגעו כלכלית מהחוק? מה עושים כדי שעלויות שינבעו ממנו לא יתגלגלו אל ההורים?

על מנת להקל על הגננות נקטנו במספר צעדים:

 א. השגנו להן פטור מארנונה. עד עכשיו לא היה פטור כזה וגני ילדים שילמו סכומים גבוהים עבור ארנונה.

ב. עד עתה שילמו גנים רבים קנסות כשהתעכבו בקשותיהם להיתר לשימוש חורג בדירות מגורים לשם הפעלת גני ילדים באזורי מגורים. הגענו להסדר עם היועץ המשפטי לממשלה לפיו בעליו של מעון או גן שיתחיל את הפרוצדורה לבקשת שימוש חורג, אם מצידו יספק את כל המסמכים, הרשויות ימנעו מלהטיל עליו קנסות ולפתוח נגדו בהליכך פלילי במהלך התקפה בה הוא ממתין לאישור. זה היה מטרד שרבץ לפתחן של גננות רבות , והוסר.

ג. ביום ה', 28.7, תתקיים פגישה של משרד האוצר, שר התמ"ת ואנוכי, בה תוסדר ההתחייבות התקציבית של המדינה לכיסוי עלויות החוק. השתתפות המדינה תהיה כמקובל בגנים לגילאי 3-4.  החוק יופעל בהדרגה, בתחילה רק על מסגרות שכבר כיום נמצאות בהסדרים עם משרד התמת, ורק בעוד מספר שנים יחול בהדרגה על מסגרות קטנות יותר. כולם יוכלו להיערך. איש לא יידרש להוציא כסף מחר בבוקר. רוב המסגרות ייווכחו לדעת שהן כבר היום עומדות בסטנדרטים, ויידרשו אולי לשינויים קטנים. המסגרות הבודדות שיאלצו לבצע שינויים מרחיקי לכת הן מסגרות כאלה שהמשך הפעלתן בתנאים הנוכחים מהווה סכנה ממשית לפעוטות.

 

אני קורא להורים להיות ערניים וצרכנים נבונים ולא לאפשר לאף אחד לנהוג בו בתחבולות ובחוסר יושר ולתלות בחוק העלאת מחירים שאין לה שום קשר אליו.

ו. בימים אלה, במקביל למחאות החברתיות האחרות, החלה מחאה סביב המחירים הגבוהים של מוצרים ושירותים להורים, כולל מחירי החינוך לגיל הרך. ממה לדעתך נובעים המחירים הגבוהים שגובים גנים ומעונות, ומה ניתן לעשות כדי לשנות אותם? כיצד ישפיע החוק החדש על המחירים?

המחירים הגבוהים נובעים מהיצע וביקוש כמו בכל תחום. לכן מחיר הגנים בשכונות יוקרה גבוה לאין ערוך לעומת מחירם בפריפריה.

כדי להוריד את המחירים, המכבידים מאד על משפחות צעירות, על הממשלה לעשות שימוש בתקציב העצום שהוקצה לבינוי ושיפוץ מעונות על מנת להגדיל את ההיצע. לצערי משרד התמ"ת מגלה אוזלת יד כשתקציב של 320 מיליון שקל שהוקצה לנושא מתגלגל שם כבר שנתיים כאבן שאין לה הופכין.

ז. לאחרונה התרבו המקרים של סכסוכים בין גננות לשכנים, שהגיעו לבתי המשפט. האם החוק ישנה את המגמה הזו לדעתך?

 

לצערי איני רואה כיצד החוק יכול לסייע בכך. סכסוכי שכנים קיימים בכל מקום. אין טעם לחוקק חוק שיש לעשות שימוש בשכל ישר. ילדים אינן מטרד. הם החלק החשוב בקהילה. אותם שכנים שאינם רוצים גן ילדים בכניסה שלהם, גידלו גם הם ילדים ורצו למצוא להם סידור קרוב לבית. צחוק של ילדים הוא הרעש הכי ערב לאוזן שאני מכיר.

 

 

 

 

 

 

 

 

שתפו

תגובות