אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

חזרה לשגרה אצל ילדים

חזרה לשגרה אצל ילדים

ליאור גיל | 22.09.2019

חזרה מחופשה ארוכה מעמידה קשיי הסתגלות למבוגרים ולילדים כאחד. לא קל לשוב ולחזור לפעילות היומיום ולשגרה.

 

ללא ספק כייף יותר לילדים להעביר את יומם ללא מסגרת בחיק ההורים, המשפחה המורחבת והחברים האוהבים מאשר במסגרת הגן. ולכן חשוב מאוד לבצע את המעבר מהחופש לשגרה בצורה שקולה ומודעת כדי להקל על המעבר.

 

הילדים רק הצליחו להתרגל לחזרה מחופשת הקיץ... וכבר חופשות החגים. לאחר חופשת סוכות הארוכה, בעיקר עם יצאה צמוד לסוף-שבוע שוב נדרשת הסתגלות מהירה לשגרה.

 

אספנו מספר טיפים שיקלו על הנחיתה של הילדים, ושל כל המשפחה יחד, בעת החזרה לשגרה מתקופת החגים.

 

שגרת שינה – כדאי לחזור לשגרת שינה רגילה כבר יום-יומיים לפני החזרה מהחופשה. הדבר כולל גם השכמה בערך שעה הייעודית להשכמה ביום רגיל של גן, וכן שעת שינה דומה. כדאי להקפיד על שגרת השינה גם במהלך סוף השבוע העוקב לאחרי החזרה כדי לשמר ולחזק את ההרגלים.

 

לוח זמנים מוגדר – כדאי לתאם מראש ציפיות לגבי אופן ההתארגנות בבוקר, קיצבו וסידרו (לפעמים כדאי ממש לתכנן ערב קודם איך יראה הבוקר שלמחרת). חשוב לזכור כי השגרה מאוד חשובה לילדים לביטחונם ולהתפתחותם, לכן טוב וחשוב להקפיד עליה. כמו-כן, להזכיר לילדים את אופן התנהלות ומהלך הזמנים בימי שגרה: עד איזו שעה נשארים בגן (אפשר לדון בכך עפ"י סדר היום בגן נניח: "אשוב לקחת אותך לאחר ארוחת הארבע שהגננת מחלקת"), מה עושים אחרי הצהריים, מתי ארוחת ערב ומקלחת ומה סדר הדברים וההתארגנות לשינה.

 

מעורבות בתכני הגן – כדאי להתעניין בתכנים המועברים לילדים בתקופה זו יותר מאשר בהמשך השנה, ולו בכדי שתוכלו לשאול שאלות מכוונות ומדויקות יותר, ולהתרשם היטב מיומו של ילדכם. כך גם אפשר להעמיק את ההכירות עם עולמו הפנימי של הילד, הקשיים אותם הוא חווה בגן ומהתרשמותו.

 

לעודד עצמאות – כדאי לאפשר לילד בהתאם ליכולותיו את עצמאותו. בין אם מדובר בפעולת התלבשות מלאה בבוקר או נעילת נעליים לבין אם זה רק צחצוח שיניים או הכנסת בקבוק המים לתיק הגן. תחושת העמצאות מקנה ביטחון עצמי והגברת התחושה כי קל להתנהג בבגרות. מצד שני, היו ערניים לתחושותיו של הילד ישנם ילדים שדווקא ההתמודדות עם שגרת הגן תגביר את הכמיהה לתלות בהורים ולכן יש לתמוך בהם ולהעניק משוב חיובי (במחמאות, חיבוקים וחיוכים) על התנהגות בוגרת ועצמאית.

 

חיזוקים חיוביים ולא מתנות – לא כדאי להבטיח לילד פרסים ומתנות על התארגנות מהירה או פרידה מוצלחת בגן. היות ומדובר על התנהגות שגרתית אותה תרצו לשרש באופן קבוע כחלק מהתנהגותו של הילד התגמולים צריכים להיות בחיזוקים ומחמאות ולא בצורה של חומרנית (הדומה ל"שוחד", ומלמדת כי בעבור התנהגות טובה מגיע מתנה וכך תיווצר התנייה). יחד עם זאת, קרה והבטחתם דבר מה יש להקפיד לקיים ולעמוד מאחורי הבטחתכם שלא תפגע מערכת האמון של הילד בכם.

 

שיתוף ושיח – שתפו את הילד בשגרת יומכם ועודדו אותו לשתף אתכם. ניהול שיח פורה עוזר גם לכם להבין את קורות יומו של הילד, אך גם עוזר לו לעבד את האירועים שעברו עליו ולאמן את יכולת הריכוז והזיכרון שלו.

 

חזרה נעימה לשגרה רגועה!