אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

הדלקת נרות

מנהג הדלקת נרות חנוכה

מאיה עמית | 04.12.2016

אחד ממנהגי חג החנוכה הוא הדלקת נרות. הנרות הם סמל של החג ותפקידם להזכיר את סיפור המסורת, לכן נוהגים לשים את החנוכיה על אדן החלו

 

אחד ממנהגי חג החנוכה הוא הדלקת נרות.

הנרות הם סמל של החג ותפקידם להזכיר את סיפור המסורת, לכן נוהגים לשים את החנוכיה על אדן החלו - כך כולם יראו אותה.

הנרות בחנוכיה הם לא לשימוש (מלבד הנר שבתפקיד השמש, בעזרתו נוהגיך להדליק את שאר הנרות), אלו נרות המכונים "לראותם בלבד".

 

זוהי הזדמנות נהדרת להתאגד יחד כל אנשי המשפחה. להדלקת נרות משותפת ובהמשך גם חגיגת החג בדרכים המסורתיות. אפשר לשלב בין ערבים בחיק המשפחה הגרעינית המצומצמת, לערבים בהם הדלקת הנרות נעשית בהרכב מורחב יותר של בני-המשפחה, ויתרה מכך ניתן גם לחגוג עם חברים, מכרים ושכנים.

 

שמונת ימי החג מאפשרים לגוון בטקס עצמו, בחנוכיות, בצורות הנרות ואפילו במשחקים ובשירים.

 

מצוות הדלקת הנרות

תפקיד הנרות להזכיר לציבור החוגג את נס החנוכה; בו פך השמן הקטן הספיק לשמש לבעירה עבור מנורת שבעת הכנים שהייתה בבית המקדש למשך שמונה ימים ושמונה לילות - עד שאספקת השמן הגיעה. וכך לא כבתה אש הרוח היהודית גם בזמן יאוש.

 

הדלקת הנרות בחנוכיה

מתחילים במצוות ההדלקה עם נר בודד, כאשר מדי יום מוסיפים לו נר נוסף עד שלבסוף כל שמונת הנרות שבחנוכיה דולקים ומאירים.

את הנרות שבחנוכיה מדליקים מדי ערב לאחררדת החושך ועם צאת הכוכבים. זוהי הזדמנות חגיגית להתאגדות משפחתית סביב החנוכיה, הדלקת הנרות, לשיר שירי חנוכה יחד לשחק בסביבונים ואפילו לאכול יחד ממטעמי החג (לביבות תפוחי-אדמה, וסופגניות).

 

רעיונות לדיון, יצירה והפעלה סביב נושא נרות החנוכה:

נושא לשיחה ודיון יכול להיות סוגי הנרות שאנו מכירים, מה תפקידם ומהן מטרותיהם (נרות אוירה וקישוט, נרות שבת, נרות יומהולדת ואפילו נרות זכרון).

שירים שעיקרם נרות החנוכה - לקריאה נוספת, מאמר בנושא שירי חג החנוכה.

 

אפשר גם לצייר נר על גבי נייר עבה (בריסטול) ולגזור לפי קוי המתאר כאשר הילד מקשט וצובע את הנר וההורה רושם את "נקודות האור" (יתרונות ותכונות טובות) בילד, כדאי לעשות זאת יחד. אפשר לארגן זאת בשיתוף עם הגננת כפעילות לכלל הגן ואז יחד לאסוף את נרות ילדי הגן לתלות ולקשט את המרחב המשותף.