אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

אלרגיה עונתית

אלרגיה עונתית

מערכת אינפוגן | 10.06.2016

עם בוא האביב, הפרחים פורחים, העצים מלבלבים... והילדים מתעטשים!אלרגיות עונתיות, המכונות לפעמים גם קדחת שחת, הן התגובה של הגוף לחלקיקים

 

 

עם בוא האביב, הפרחים פורחים, העצים מלבלבים... והילדים מתעטשים!

אלרגיות עונתיות, המכונות לפעמים גם קדחת שחת, הן התגובה של הגוף לחלקיקים הנישאים באוויר, כמו אבקת פרחים או עובש. 

 

סוגים שונים של אלרגיות פעילים בזמנים שונים בשנה:

כאשר עצים מסוימים, עשבים, אבקני פרחים, או כאשר משתחררים נבגי עובש לאוויר.

 

הרגישות לאלרגיה היא שילוב של גנטיקה ואינטראקציה עם אלרגנים סביבתיים גורם לילדים מסוימים לפתח אלרגיות עונתיות. נראה כי לילדים הסובלים מקדחת השחת יש מערכת חיסונית מהירת - התראה ש"תמיד על המשמר" מפני חדירת חומרים זרים לגוף.

 

אבקת פרחים ועובש באופן כללי אינם מזיקים, אבל כאשר ילד או מבוגר אלרגי נושם נבגי עובש או אבקה, הגוף שלו תופס אותו כפולש מסוכן ומגיב על ידי שחרור היסטמין וכימיקלים אחרים.

 

ההיסטמין מלבה את האף ודרכי נשימה, והכימיקלים האחרים לגרום לסימפטומים הידועים של קדחת שחת: גודש, נזלת או מגרד, גרון מגרד, עיניים דומעות או מגרדות והגירוד באוזניים.

 

אילו סוגים של אלרגיות ניתן לאבחן בעונת האביב?

 

האבקה האלרגנית ביותר מגיעה דווקא מעצים שאינם פורחים, עשבים, ושיחים נמוכים (האבקה מפרחים מופצת לרוב על ידי חרקים – ואינה נישאת באוויר - כך שהוא לא נוטה לגרום לאלרגיות).

 

באביב, עצים כגון אלון, אורן, וליבנה פורחים והם הגורם המרכזי "לכל המהומה", ואילו בקיץ, עשבים חד עונתיים הם הנפוצים יותר בהפצת אבקתם. אבקת העשב היא קטנה, קלה, יבשה, ורבה - ולכן מופצת בקלות באוויר. יחד עם זאת, כמחצית מהילדים הסובלים מקדחת שחת רגישים בכלל לפריחת דשא.

 

איך עובש קשור לקדחת שחת?

 

העובש הוא פטריות מיקרוסקופיות, הפטריות הללו גדלות על אדמה, דשא, עלי שלכת, וכדומה – בעצם, כל אזור לח עם לחות גבוהה שבו אוויר לא יכול לזרום היטב עלול לפתח עובש. ניתן למצוא עובש גם בתוך הבית בעליות גג, מרתפים, חדרי אמבטיה, מקררים ואזורים אחרים מזון אחסון, מכולות אשפה, שטיחים, וריפוד.

 

האם אלרגיות עונתיות בעיה רצינית או סתם מטרד?

 

בהחלט צריך לפנות לעזרה אם אתם חושדים כי הילד שלכם סובל מאלרגיה עונתית. ילדים שסובלים מאלרגיות עונתיות לעתים קרובות לא יכולים להתרכז, ומחנק האף כרוני עלול להפריע לאיכות השינה שלהם, מה שהופך אותם עייפים במהלך היום.

 

אומנם אלרגיות עונתיות מקשות על ניהול תקין של סדר יומו של הילד, אבל מעבר לכך, אם לא נטפל כראוי באלרגיה היא יכולה להוביל לכמה בעיות בריאותיות בטווח ארוך יותר, כגון סינוסיטיס, דלקות אוזניים כרוניות, ואפילו אסטמה.

 

בנוסף, אלרגיות כרוניות האף, גודש באף, או נשימה דרך פה עלולות לגרום ללסת ושיניים פגומות (שיניים עליונות).

 

באיזה גיל מתחילים ילדים לפתח קדחת שחת?

 

אלרגיות עונתיות לעתים רחוקות מתפתחות לפני גיל 3. זה בעיקר בגלל שהילדים צעירים מאוד מבלים את רוב זמנם במקומות סגורים. 

 

מהו תפקידו של מזג אוויר בתופעת האלרגיה?

 

למזג האוויר יכול להיות השפעה גדולה על כמות האבקה באוויר. חום, מזג אוויר יבש ורוחות, למשל, עוזרים להפיץ את האבקה בסביבה, ובכך יוצרים את הגדלת תסמיני אלרגיה.

 

ניתן להבחין, שכאשר ספירת האבקה מגיעה לרמות גבוהות במיוחד, אפילו ילדים שבדרך כלל לא מראים תסמיני אלרגיה יכולים להתחיל התעטשות. ז

את בשל השפעות הגירוי של חלקיקי האבקה על האף ולא אלרגיה בפועל.

 

איך אני יכול לדעת אם הילד שלי יש אלרגיה עונתית (אלרגיה עונתית)?

 

הסימן הברור ביותר של אלרגיה עונתית, בניגוד ל אלרגיה של כל ימות השנה (לקרדית אבק או קשקשים של בעלי חיים, למשל) הוא שהסימפטומים יופיעו באותו הזמן בכל שנה ונעלמים תוך כ- 9 שבועות.

 

הסימפטומים של קדחת שחת יכולים להיראות כמו אלה של הצטננות או סוגים אחרים של אלרגיות. יכולה להיות נזלת עם ליחה ברורה, גודש, עיניים מגרדות או מימיות, גירוד באוזניו, וגרון מגרד. אבל – האלרגיה אינה מפתחת  חום גוף גבוה מעל לנורמאלי (37), כפי שקורה בעת מחלות בדרכי הנשימה.

 

רמז נוסף יכול להיות כאשר הילד נראה טוב יותר ופחות סובל בבית ובמכונית הממוזגת (המזגן מסנן את האבקה מהאוויר שנכנס למכונית.)

 

האם אפשר למנוע מהילד לחוות אלרגיות עונתיות?

 

לא לגמרי. 

 

השילוב של גנטיקה וגורמים סביבתיים קובעים אם הילד יפתח אלרגיות. 

 

אם לאחד מהוריו של ילד יש אלרגיות (מכל סוג), יש לילד סבירות גבוהה יותר לפתח אלרגיות, אם כי לא בהכרח זהות לאלה של הוריו. 

 

אם יש הורה אחד אלרגיות, לילד יש סיכוי של 30 אחוזים, אבל אם שני ההורים סובלים מאלרגיות, ההסתברות לפתח האלרגיות שלו עולה ליותר מ -50 אחוזים.

 

למרות שלא ניתן לשנות את הנטייה הגנטית, אפשר להפחית או לעכב את התגובות של הילד על ידי נקיטת צעדים מסוימים, כדי לצמצם את חשיפתו לאלרגנים. 

 

למרות שאתה לא באמת יכול לברוח אבקה כאשר זה בעונה, אתה יכול לצמצם את כמות אבקת הפרחים ולעצב את הילד שלך בא במגע עם. הנה כמה טיפים מהאקדמיה לאלרגיות, אסטמה, ואימונולוגיה האמריקנית.

 

בתוך הבית:

 

לשמור על הבית נקי – לנקות תכופות חלונות, מדפי ספרים, ופתחי מיזוג אוויר לאסוף אבק ועובש שיכול לעורר אלרגיות. להחליף מצעים מדי שבוע ולשטוף אותם במים חמים.

 

להרחיק מגירויים כימיים - אדים מעשן טבק, צבע, תרסיסי חרקים, ואפילו שטיחים חדשים יכולים לגרות את הריאות ולהחמיר את התגובה האלרגית של הילד.

 

מניעת עובש המתפתח בתוך הבית - ניתן להשתמש במכשירים מפחיתי  לחות, במיוחד בחדר האמבטיה, המרתף, וחדר כביסה. וכמובן לנקות באופן קבוע בעזרת חומר מסיר לחות כדי לשמור על עובש מלחזור ולהתפתח.

 

לא לתלות לייבוש  בחוץ את כביסה – אלרגנים הנישאים באוויר יאספו על הבדים המתייבשים. כדאי בתקופה זו להשתמש במייבש כביסה במקום.

 

אם מזג האוויר מאפשר להשאיר את חיות המחמד בחוץ – הגורמים האלרגניים (גרגירי אבקה) נצמדים בקלות לפרוות החיות, אם חיות המחמד שלכם נמצאים בבית, לשמור אותם מחוץ לחדרי שינה, כפי שהם יכולים לעקוב אחר באבקת פרחים ועובש.

 

בחוץ:

 

לתזמן פעילויות בחוץ רק לאחר 10:00 בבוקר- נמצא כי רמות אבקה הגבוהות ביותר באוויר קיימות בין השעות 05:00 ל- 10:00 בבוקר.

 

בזמן הנהיגה, לשמור על חלון המכונית הסגורה ולהפעיל את המזגן.

 

לרגישות מעובש כדאי לעודד את הילד להתרחק מלחות, מאזורים סמוכים למים עומדים וכו'. 

 

בגינה הפרטית – כדאי לנסות ולהמעיט בצמחים המפיצים אבקה אלרגנית. אבל פעילות זו לא תעלים את התופעה, בגלל שהאבקה נישאת למרחקים גדולים ובשטח נרחב. בנוסף, חשוב להשאיר את העשב/דשא קצוץ.

 

להחליף את בגדי הילד כשנכנסים הביתה - אחרי שהילד מגיע ממשחק בחוץ, כדאי להחליף את הבגדים שלו. ולהקפיד לשים בצד לכביסה טרם לבוש חוזר. אם אפשר, לאפשר לו להתרחץ מייד - אם לא, יש לרחוץ את ידיו ולוודא שלעת ערב בלילה ולחפוף את השיער שלו לפני השינה. אתה לא רוצה אותו מעקב אלרגנים לחדר השינה.

 

מהי הדרך הטובה ביותר לטיפול בקדחת השחת של הילד שלי?

 

זה תלוי בסוג של התגובה של הילד. 

לתגובה של הפרעת נשימה קלה, ונזלת מרובה באופן קבוע ומטריד, ניתן להשתמש בתכשירים טבעיים ללא מרשם, לתסמינים חזקים יותר ניתן לקבל תכשירים אנטי-היסטמינים ללא מרשם שאינם מרדימים והפכו לזמינים בשנים האחרונות.

 

רצוי וכדאי לדבר עם הרופא של ילדכם על תרופות אלה. 

הרופא עשוי להציע תרופה במרשם אלרגיה המתאימה לדעתו כדי לעזור לסימפטומים של הילד. 

 

אם התופעות נמשכות, ניתן לבקש הפנייה לבדיקה אצל  אלרגולוג (רופא לאלרגיות).

 

כדאי לשים לב:

 

התרופות המשמשות להקלה על הסימפטומים של נזלת אלרגית כוללות חומרים נוגדים גודש, אנטי-היסטמינים וסטרואידים. 

 

אם הסימפטומים קלים, כדאי להימנע משימוש בחומרים נוגדים גודש אקטואלי (כגון Afrin) במשך יותר מ 3-5 ימים בכל פעם, או שימוש תכוף על תרופות אלרגיה ללא מרשם עם אנטיהיסטמינים, שיכולים לגרום לנמנום ופגיעה בביצועים וביכולות בפעילות היומיום.