אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

מוזיקת מים

מוזיקת מים

ד"ר דיאנה אלדרוקי פינוס | 16.07.2015

אנשים רבים אוהבים לשיר בחדר האמבטיה.

במקום כזה שאין בו ריהוט רך, משטחי הקיר הקשים, על פי רוב אריחים ולעתים לוחות עץ, יוצרים סביבה אקוסטית-שמיעתית נעימה.

 

הַחְזָרוֹת קול מרובות מקירות מעשירות את הצליל ומקנות לו עומק.

 

תערוכת מְיוּזִיקָה המוצגת בקיץ 2015 במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, מזמינה אתכם לצלול לתוך עולם הצלילים ולהקשיב לקולות.

 

קולות באמבטיה

 

הצטיידו בחתיכת צינור באורך 30 ס"מ. צינור יסייע לנו להקשיב לצלילים שונים במים.

באותה מידה אפשר להכניס את שתי האוזניים לתוך המים ולהאזין לקולות. בִּדְקוּ כיצד נשמע כדור נופל על המים או צעצוע קפיץ הנע במים. טפטפו טיפות לתוך המים בכל חלקי האמבטיה כדי שתוכלו לשמוע טפטוף ממרחקים שונים.

 

כיצד יישמע הגשם מתוך המים?

הזליפו טיפות רבות לתוך מים באמצעות סחיטה של ספוג רטוב, או בעזרת מיכל מחורר מלא מים. תוכלו גם להתיז זרזיפים מחוץ למים כמו במזרקה; 

להזריק אוויר לתוך המים וליצור בועות בגדלים שונים;

לשאוב מים לתוך צעצוע ולהשמיע קולות קול נוצר על ידי רעידות של גופים. למשל, כשמכים בתוף מרעידים אותו – רעידות התוף מַרְעִידוֹת את האוויר. כך גל הקול נע עד לאוזנינו.

 

צליל הוא קול שנוצר על ידי רעד מחזורי. אנו שומעים את הצליל בתנאי שתדירות הָרְעִידָה היא בתחום התדרים שאוזנינו מסוגלות לקלוט ולשמוע. כשאנחנו אומרים שהצליל גבוה כוונתנו היא שיש לו תדירות גבוהה.

גובה ועָצְמָה הן שתי תכונות שונות של הקולות והצלילים אשר אינן תלויות זו בזו. תוכלו לשאול את עצמכם מדוע הקולות המגיעים דרך המים לעור התוף באוזנינו נשמעים שונה מהקולות המגיעים דרך האוויר? התשובה לכך היא שהמים מעבירים קולות טוב יותר. גל קול עובר במים הרבה יותר מהר (במהירות של בערך פי חמישה מהאוויר). 

 

 האם הקולות שנשמעים בתוך המים דומים לצלילים שאתם מכירים?

 

רשרוש קוֹלי במים מגיע למרחקים ארוכים יותר לעומת אותו הרשרוש באוויר.

 

בעלי חיים מְתַקְשְׁרִים במים

 

מבנה האוזן שלנו מותאם לשמיעה באוויר (עור התוף רגיש לשינויי לחץ זעירים באוויר). לעומת זאת' מבנה אברי הַשֵּׁמַע של דגים מותאם לקליטת גלי לחץ במים. לדגים אין איבר חיצוני בולט אשר קולט במקום זאת לרוב הדגים יש שתי אוזניים פנימיות הממוקמות בתוך גופם. מחקרים בתחום מראים כי דגים מזהים קולות ואת הכיוון שממנו הם הגיעו. נוסף על כך, דגים יכולים לזהות דפוסי קול חריגים מפורסמת במיוחד היכולת של לווייתנים שונים לתקשר עם בני מינם ממרחקים עצומים באמצעות השמעת קול. יש בין הלווייתנים כאלה היודעים לזהות כל פרט בלהקה על פי קולו האופייני, וישנם את הקולות מהסביבה, כמו באוזן האנושית. בסביבתם. כלומר, יש להם יכולת לסנן רעש רקע ולהבחין בקולות בלתי צפויים. לווייתנים זכרים הַשָּׁרים לבנות זוגם במשך שעות ארוכות.

 

מוזיקת מים זעירה 

 

תערוכת מְיוּזִיקָה במוזיאון המדע בירושלים מציגה כלים שאפשר לשנות בהם את מפלס המים ולהשפיע בכך על הקולות שהכלים מפיקים ועל גובה צליליהם. בהשראת הכלים בתערוכה תוכלו לבנות לעצמכם כלי נגינה מבקבוקים המלאים בכמויות מים שונות. גובה הצליל משתנה לפי גודל הבקבוק, מבנהו וכמות המים שבתוכו: ככל שיש בבקבוק יותר מים הצליל יהיה נמוך יותר בנקישה – המים הכבדים מאטים את תדירות הרעידה, לכן בבקבוק עם הרבה מים התנודות תהיינה אִטִּיּוֹת והצלילים יהיו נמוכים.

כשנושפים לבקבוק ושומעים שריקה רק חלל האוויר שבבקבוק רועד, ומתקבלת תוצאה הפוכה: ככל שיש בבקבוק יותר מים עמוד האוויר קצר יותר, והצליל שהוא ישמיע בנשיפה יהיה גבוה יותר! 

 

על תערוכת מְיוּזִיקָה

 

במהלך קיץ 2015 תוצג במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים תערוכה אורחת מגרמניה של האמן ובונה המוצגים מיכאל ברדקה.

בתערוכה למעלה מ- 60 מוצגים הבנויים מחומרים מצויים ופשוטים, מוצגים שמעוררים סקרנות ורצון להתנסות בהם וליצור כלי נגינה ומוזיקה כאחד. מוצגים אלה מעודדים הבנה אינטואיטיבית של עקרונות מוזיקליים כמו: קצב; גובה צליל; מרחק בין הצלילים ועוד.

המוצגים בתערוכה עשויים צינורות ביוב גדולים; אבן; עץ; זכוכית או פלסטיק, והמבקרים מקישים עליהם; לוחשים לתוכם; טובלים אותם במים; משנים את גודלם וצורתם ויוצרים מגוון רחב של צלילים.

 

MADA_music_water
photo uploading

 

התערוכה מזמינה משפחות עם ילדים צעירים לגעת במוצגים; להפעילם; לנגן בהם וליצור באמצעותם את המוזיקה שלהם, ללא צורך בידע מוזיקלי קודם.

 

בואו בהמוניכם!

 

הכותבת, ד"ר דיאנה אלדרוקי פינוס, מנהלת הערכה ואחראית על הגיל הרך במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים.