אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

חוק הפעוטונים

חוק הפעוטונים: תגובת ד"ר יצחק קדמן

מערכת אינפוגן | 28.07.2011

קשה להיות ילד בגיל הרך – למה עדיין אין חוק לרישוי ופיקוח על מסגרות לגיל הרך. עשר שנים שאנחנו מנסים ליזום, לדחוף, ולהעביר חוק מחייב בנושא

קשה להיות ילד בגיל הרך – למה עדיין אין חוק לרישוי ופיקוח על מסגרות לגיל הרך.

 

עשר שנים (!) שאנחנו מנסים ליזום, לדחוף, ולהעביר חוק מחייב בנושא מופקר וזנוח זה 

 

של פיקוח ורישוי למסגרות לגיל הרך.

 

כבר שלוש פעמים הגענו לשוקת ושלוש 

 

פעמים נשפכו המים (עם התינוק!) ממש 

 

ברגע האחרון.

 

במהדורה השלישית והאחרונה הושקעו במצטבר אלפי שעות עבודה בעשרות ישיבות של הועדה לזכויות הילד בניצוחו של חה"כ זבולון אורלב שגם הגיש שתיים מהצעות החוק הפרטיות בנושא, ובהשתתפות עשרות מומחים ונציגי ארגונים שונים.

 

נכון, החוק הנוכחי (בניגוד לקודמיו שהיו הצעות חוק פרטיות שהממשלה דאגה להפיל, הפעם מדובר בהצעת חוק ממשלתית) מסורבל וקשה להבנה, מלא חורים, פגמים ופשרות לא אידיאליות, חלקי מידי ואיטי מידי, אבל זה החוק האפשרי היחידי והוא בוודאי טוב יותר מהמצב הבלתי נסבל של העדר כל חקיקה והפקרות מוחלטת.

 

מדובר בתחילתה של מהפכה של ממש וכדרכה של מהפכה יש לה התנגדויות וחששות ופחדים ותהיות, כולם מובנים, אך אסור שיכשילו את החוק החיוני הזה.

 

לא ייתכן שלכל דבר פעוט צריך רשיון ורק לדבר "הזניח" שנקרא ילדים בגיל הרך (הגיל הכ"כ קריטי), לא צריך כלום.

 

לפתיחת קיוסק צריך רשיון, לנהיגה בקטנוע צריך רשיון, לניהול מסעדה צריך רשיון, ליבוא מרצפות צריך רשיון, לאוניברסיטה ולמכללה צריך רשיון, לתקינות הרכב צריך טסט ורשיון "ואפילו" לגן ילדים מגיל שלוש ואילך צריך רשיון, ורק להקמה, ניהול חינוך וטיפול במסגרת לילדים צעירים לא צריך כלום – לא כישורים, לא בטיחות, לא מקום מתאים, לא תעודת יושר ואפילו לא תעודת זהות.

 

העניין נוגע למאות אלפי ילדים (כ- 300,000 להערכתנו) שלפחות חלקם מוחזק כיום "במחסני ילדים" – ללא תכנים, ללא סטנדרטים, ללא פיקוח, ללא רישוי וללא כל אפשרות לסנקציות.

 

במקום לגייס ולהתגייס נגד החוק, מי בכוונות טובות יותר ומי פחות, בטענות שונות ומשונות ובהן גם הרצון להמתין לחוק אידיאלי - מצוין שהוא כידוע האויב המר של הטוב והסביר, צריכים כל הנוגעים בדבר – משרדי ממשלה, חברי כנסת, הארגונים הרלוונטיים והמומחים להתגבר על החששות, להתפשר, ובעיקר לתמוך בחוק כל כך חיוני במקום לקבור אותו או לגרור אותו לאין קץ.

 

לילדים אין יותר זמן להמתין במצב המופקר הנוכחי.

 

 

 

שתפו

תגובות