אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

ספרי ילדים

ספרי ילדים שכולנו אוהבים

דנה קרני | 17.06.2011

במסגרת חודש הספר העברי, עמותת "ספרי מפתח", עמותה לעידוד הקריאה, תורמת כמה עקרונות והמלצות חמות לכם ההורים. כיצד לבחור ספרים לקטנטנים

 

ספרי ילדים שכולנו אוהבים...

ליקטה וכתבה באהבה: דנה קרני

 

במסגרת חודש הספר העברי - עמותת "ספרי מפתח", עמותה לעידוד הקריאה, תורמת כמה עקרונות והמלצות חמות לכם ההורים - כיצד לבחור ספרים לפעוטות ולקטנטנים

 

רפטטיביות

ילדים קטנים אוהבים דברים מוכרים שחוזרים על עצמם. לא סתם הם אוהבים לראות שוב ושוב את אותה קלטת. ככל שהם מכירים ספר יותר ויכולים להשתתף בהקראתו, כך הם יאהבו אותו יותר. קל יותר לילד לזכור ספר שהמשפטים בו חוזרים על עצמם – ולכן, אולי, ספר הילדים האהוב ביותר בישראל הוא:

 

מעשה בחמישה בלונים/ מאת מרית רות, איירה: אורה איל

כי איזה ילד לא מכיר בעל-פה את השורה הבאה... "ופתאום! בום טראח! מה קרה? הבלון התפוצץ. הבלון נקרע....".

למקרה שזה עתה היגרתם אלינו מחו"ל... מעשה בחמישה בלונים הוא סיפור מקסים בפשטותו על אמא של רותי, שמחלקת חמישה בלונים לחמישה ילדים. לכל ילד בלון בצבע אחר וכל ילד מאבד את הבלון מסיבה אחרת.

 

הספר מסייע ללמד את הקטנטנים צבעים, מלמד אותם להשלים עם אובדנם וקלקולם של חפצים, אבל הכי חשוב - אין ילד שלא נהנה להשלים בחיוך ענק את ה"בום! טראח!" ספר קצר ונפלא להקראה. קלאסיקה ישראלית משנות ה-70', שאהובה גם על הילדים של היום.

 

באותו עיקרון של רפטטיביות, אפשר למצוא גם את:

איילת מטיילת הנפלא של רינת הופר – איילת הקטנה יוצאת לטייל ובדרך אוספת איתה לא מעט בעלי חיים: חיפושית בכיס של השמלה, כלבלב על הגב, ציפור בת ברוש על הראש והמסע עוד ארוך. עם כל חיה נוספת, אנו חוזרים ונזכרים בכל החיות שהצטרפו לפניה. ספר מקסים ואיורים יפהפיים, אף הם של רינת הופר.

 

חרוזים

הנה פרט טריוויה קטן ונחמד - לאה גולדברג לא כתבה את "איה פלוטו", היא רק חרזה אותו. דינה וארי רון מקיבוץ מגידו הם שכתבו ואיירו עבור בתם אסנת את הסיפור על כלב המשפחה פלוטו. הם תלו בחדר האוכל את הציורים, בלוויית קטעים קצרים, להנאת יתר ילדי הקיבוץ. הוא התגלגל לידיה של לאה גולדברג, שהשכילה להפוך אותו לסיפור בחרוזים והשאר, כמו שאומרים, שייך להסטוריה.

 

ילדים קטנטנים אוהבים את צליל החריזה, זה מקל עליהם לעקוב אחר הסיפור ולפעמים להשלים את המלים והמשפטים. עם זאת, שימו לב, לא כל סיפור בחרוזים הוא סיפור טוב. רינת פרימו כתבה פעם: "חרוז בסיפור של ילדים זה נעים בלשון, זה נותן ביטחון. אבל כשהחרוזים גרועים, מאולצים - זה מערער ומאכזב".

 

הרבה מאוד מספרי הילדים כתובים בחרוזים, הנה עוד כמה מובחרים:

ככה זה בעברית/ דתיה בן דור (שמרהיבה לחרוז "שטויות חכמות", כמו: למה לא אומרים וילונים אלא וילונות?)

מעלה קרחות/ אפרים סידון, אייר: יוסי אבולעפיה

אליעזר והגזר/ לוין קיפניס

 

עמותת ספרי מפתח טבריהספרים שאפשר לשיר

יש חרוזים שכבר מזמן הולחנו והפכו לשירים קלאסיים אהובים. לפעמים פשוט כיף לשיר עם הילדים, בדרך-כלל מדובר בקלאסיקות ישראליות., כמו למשל:

 

הכבש השישה עשר/יהונתן גפן, שהניב את הלהיטים: "הילדה הכי יפה בגן", "איך שיר נולד", "גן סגור", "רעמים וברקים" והרשימה עוד ארוכה.

הספר זכה להוצאה מחודשת לפני כמה שנים, עם איורים חדשים, אבל במקרה הזה המלים של גפן והלחנים של רכטר, ברוזה וקלפטר – הם שילוב מנצח.

אצו רצו גמדים/ מרים ילן-שטקליס

רוץ בן סוסי – ביאליק לילדים/ איירה: בתיה קולטון - המשורר הלאומי עם שירים כמו: נד-נד, יוסי בכינור, רוץ בן סוסי ועוד.

 

האיורים

בספרי ילדים, לא פחות חשובים מהסיפור עצמו הם האיורים. זכרו שבזמן שאתם מקריאים, תשומת ליבו של הילד נתונה לציורים, לצבעוניות ולעולם הקסום שבתמונות. מאוד מומלץ לא רק להקריא לילד את הסיפור, אלא לבקש ממנו להתייחס למה שמצויר על הדף. אפשר, למשל, לבקש ממנו לזהות את הדמויות או את החפצים, לשאול אותו לצבעם של האובייקטים בציור וכו'.

 

ישנם מאיירים ישראלים שנכנסו כבר לפנתיאון ספרות הילדים, כמו אורה איל ("מעשה בחמישה בלונים") ושמואל כץ ("דירה להשכיר"), שהאיורים שלהם משמחים דורות שלמים של ילדים. לעומתם, חלק מהאיורים הקלאסיים פחות אטרקטיביים לילדים בני זמננו והטכנולוגיה, כיום, מאפשרת איורים הרבה יותר עשירים, כך שלא מעט ספרים זכו לעיבודים ואיורים מחודשים.

חדש או ישן? ההמלצה שלנו ב"ספרי מפתח" - תנו לילד לבחור.

 

ספרי מפתח שלבי התפתחות

שלב הגמילה מהחיתולים והניסיון לשכנע את הילד "לעלות מדרגה" בהתמודדות עם המעבר ממעמד התינוק לשלב הפעוט - עלולים להיות מורטי עצבים (להורה וגם לילד...) לא פלא, אם כך, שספרים רבים נועדו לסייע בגמילת הילד מהחיתול:

סיר הסירים/אלונה פרנקל

לא רוצה חיתול יותר/ רן כהן אהרונוב

לציפי ברח הפיפי/ ענת אומנסקי

אל תצפו מהספר להיות תרופת-פלא שתעשה בשבילכם את העבודה. זה לא שהילד יקרא את הספר ולא יזדקק יותר לחיתול, אבל קריאה חוזרת ונשנית תסייע לשכנע אותו לחקות את הדמויות בסיפורים ולהתנהג כמותן.

 

ישנם ספרים נוספים, שמסייעים ללמד את הילד דברים בהתאם לשלב ההתפתחות שלו או לדברים שקורים בחייו: למשל, ספרים שעוסקים בהולדת אח קטן:

בבטן של אמא/ תומס סוונסון

אח חדש לגמרי/ דויד גרוסמן, איירה: אורה איל

אחותי הקטנה ישנה/ דבורה בושרי, אייר: מישל קישקה

 

ספרים שמסייעים להתמודד

יש לא מעט ספרים שנועדו לסייע לילדים להתמודד עם פחדים: פחד מהחושך, פחד ממפלצות, חרדת נטישה או התמודדויות עם דברים אחרים, למשל, כאב.

איה! אאוץ'! אווה!/ רינת הופר – הספר, שגם מאוייר יפהפה בידי המחברת, מספר על ארבעת חבריה המיוחדים של עמליה, להם היא קוראת כשכואב לה, לפי רמת הכאב וחומרת הפציעה. ספר שעוזר להרגיע ילדים כשהם נפצעים ומסייע לילד להמחיש להורה עד כמה כואב לו.

פחדרון בארון!/ מרסר מאיר על ילד שמפחד מהמפלצת בארון עד שהוא מגלה שהיא אפילו יותר פחדנית ממנו.

טרופותי/ ג'וליה דונלדסון – על עכבר קטן, שמתמודד עם חיות היער שמנסות לטרוף אותו.

 

ניידת ספרי מפתח

ספרי הפעלה

מתוך תחושה שלא מספיק להקריא לילד ולהראות לו איורים, נולדו ספרים רבים שמשלבים הפעלות וגירויים: החל מקיפולים שמאחוריהם מסתתרות דמויות הסיפור, המשך במדבקות, פאזלים, בובות-אצבע, מגנטים ומנגנונים מכניים שמשמיעים צלילים וקולות.

לספרים הללו ישנם חסרונות ויתרונות – החיסרון המרכזי הוא שהילדים עסוקים יותר בהתעסקות ובגימיק ופחות בסיפור ובעלילה. פעמים רבות, הספרים הללו הם יותר צעצוע מאשר ספר, אבל דווקא בשל כך, אלו ספרים שלרוב, הילד יכול להתעסק איתם בעצמו ללא ליווי ההורה. לא כולם.

הנה שניים מומלצים ב"ספרי מפתח":

סדרת "פינוקי" של אריק היל , סדרה אהובה על הכלבלב פינוקי, במסגרתה הילד צריך לפתוח קפל בדף כדי למצוא מה מסתתר מאחוריו.

איפה גברת זרת/ מאת שולה מודן, איורים: אלונה פרנקל – ספר שמגיע עם בובות-אצבע להמחשה. אזהרה: יש לבובות נטייה ללכת לאיבוד..

 

לסיכום, הבאנו טעימה כזית. ישנם מאות ספרים נפלאים לילדים, ניסינו לסייע לכם לזהות אילו ספרים ילדיכם יאהבו, אבל נוסיף עוד דבר חשוב אחד - בסופו של יום, זמן סיפור הוא זמן איכות של הילד עם ההורה שלו. אם אתם תיהנו - גם הילד ייהנה.

 

קריאה מהנה!

 

עמותת "ספרי מפתח" לעידוד תרבות הקריאה בישראל מפעילה ספריות ניידות, ספריה קהילתית ומתחמי קריאה ותוכן ברחבי הארץ.

          

 

 

שתפו

תגובות