אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

העישון ליד גני ילדים אסור

בקרוב: ייאסר העישון ליד גני ילדים

שוקי גלילי | 15.11.2017

התגודדויות של הורים מעשנים ליד גני ילדים צפויות לעבור בקרוב מהעולם. זאת הודות לצו חדש של משרד הבריאות שמרחיב את איסור העישון למקומות נוספים

שר הבריאות יעקב ליצמן, פנה בשבוע שעבר לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, בבקשה לאשר צו חדש שירחיב את איסור העישון במקומות ציבוריים.


החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים(התשמ"ג-1983) והתיקונים שנוספו לו במשך השנים, שמו דגש על מקומות סגורים, כמו מבנים, אזורים מקורים ואמצעי תחבורה.

 


על פי הצו החדש, העישון ייאסר גם במקומות פתוחים בהם יש צפיפות גדולה ובאזורים שיש בקרבתם ילדים או אוכלוסיות בסיכון. בכלל זה: בהופעות חיות המתקיימות תחת כיפת השמים, במגרשי ספורט, בסביבת מבני ציבור, בכל השטח של בתי החולים, גני שעשועים, גני חיות וגם בסמוך לגני ילדים.
האיסור הקיים על עישון בשטח של משרדי ממשלה וגני ילדים יורחב - לפי הצו, לא ניתן יהיה לעשן ברדיוס של 10 מטרים מהכניסה למקומות אלה.
המטרה המוצהרת היא למנוע התגודדות מעשנים בכניסות למקומות אלה, שלעיתים קרובות מאלצת את היוצאים והנכנסים לעבור דרך ענן עשן. 


לפי הצו בתי חולים, משרדי ממשלה וגני חיות, יוכלו להקצות אזורי עישון לטובת המעוניינים בהם. בתי החולים יפעלו להציע סיוע בגמילה מעישון למאושפזים.
הצו מזכיר, בין השאר, גם חניונים מקורים או תת קרקעיים - מקומות בהם אסור לעשן כבר היום, אך בפועל האיסור לא נאכף.

 


לפי הודעת משרד הבריאות בנושא ההנחיות מבוססות על המלצות ארגון הבריאות העולמי ותואמות את "המקובל בעולם המערבי כדי להגן על הציבור מפני חשיפה לעישון כפוי".
לפי מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארצות הברית (HHS), הנחשפים לעישון פסיבי הם בעלי סיכוי גדול ב-20-30% לחלות בסרטן ריאות בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.