אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

מחאת ההורים

מחאת ההורים המדריך המלא

מערכת אינפוגן | 30.08.2011

לפני מספר ימים מארגני המחאה פרסמו מסמך דרישות לשינוי וצדק חברתי, בכל מה שקשור לגידול ילדים בישראל. המדריך השלם בפנים .

 

דרישות מחאת ההורים

מחאת ההורים: רשימת הדרישות

 

 

לפני מספר ימים מארגני המחאה פרסמו מסמך דרישות לשינוי וצדק חברתי, בכל מה שקשור לגידול ילדים בישראל.

המסמך מפרט 6 דרישות מרכזיות, להלן המדריך השלם למחאת ההורים:

1. חוק חינוך חינם מסיום חופשת הלידה.

הדרישה: החלת החוק מרגע סיום 14 השבועות של חופשת הלידה.

המצב כיום: בניגוד לאמור בחוק חינוך חינם, פעוטונים ומעונות לילדים עד גיל 3 גובים כסף מההורים, והרבה. הורים נאלצים לשלוח את ילדיהם למסגרת פרטית או למעון יום מוכר של משרד התמ"ת, ובשני המקרים עליהם לשלם.

 

הדרישה: בניית מעונות יום בכל הארץ.

המצב כיום: בארץ פועלים כ-1600 מעונות יום בלבד, והם לא עונים על הביקוש העצום לשירותים שלהם. הורים מעטים מצליחים למצוא מקום לילדם והאחרים נאלצים לבחור בין גן פרטי, מטפלת או הפסקת עבודה לשם טיפול בילד.

 

הדרישה: שריון מקום (בחינם) במעונות לילד אשר שני הוריו עובדים.

המצב כיום: עקב עודף הביקוש מעונות היום מפעילים תנאי קבלה נוקשים אשר לא מאפשרים לשני הורים עם משכורות ממוצעות במשק להתקבל למעון, אלא אם כן יש להם "קשרים".

 

הדרישה: העברת האחריות המנהלתית והפיקוח על הגנים ממשרד התמ"ת למשרד החינוך אשר זהו תפקידו הטבעי.

המצב כיום: משרד התמ"ת הוא הגוף המנהלתי והמפקח על מעונות היום בישראל. מבחינת משרד החינוך חינוך לגיל הרך מתחיל רק בגיל 3 שנים.

 

2. הרחבת חופשת הלידה ל-6 חודשים וייסוד חופשת אבהות

 

הדרישה: להרחיב את חופשת הלידה בחוק מ-14 שבועות ל-6 חודשים בתשלום.

המצב כיום: חופשת הלידה כיום היא 14 שבועות מרגע הלידה עצמה, כל הורה רשאי להאריך את התקופה לעד שנה כאשר מקום העבודה מחויב לשמור לעובד לאורך תקופה זו את משרתו.

 

הארכת חופשת הלידה מתקיימת על חשבון ההורה וללא תשלום מעבר ל-14 השבועות. מצב זה גורם כך שרק משפחות שיכולות להרשות לעצמן לוותר על הכנסה של אחד מבני הזוג יכולות להיות עם התינוק מעבר ל-14 שבועות ואילו רוב הזוגות חוזרים לעבוד מיד עם סיום חופשת הלידה, גם נגד רצונם.

האבסורד הנוסף המגולם במצב הקיים הוא שאין מסגרת מסובסדת לגילאי 14 שבועות ולכן האופציות הן מסגרת פרטית, מטפלת או בן משפחה אחר.

 

הדרישה: חופשת אבהות בת שבועיים אחרי הלידה, מתוך ראייה שזהו כלי שמספק את האפשרות לגיבוש והסתגלות של משפחה חדשה.

המצב כיום: אתה אבא טרי - בשעה טובה עכשיו תוכל לבחור האם לזייף מחלה או לקחת ימי חופש מהמעט שנשארו לך.

 

אין כיום בארץ שום התייחסות של החוק אל האב כגורם שמגיע לו או צריך ישירות אחרי הלידה להיות עם או לעזור לבת זוגתו אשר בחופשת לידה.

 

ישנם מקומות עבודה אשר כן מתייחסים לנושא ומאפשרים לאבות טריים לבלות עם משפחתם החדשה ישר אחרי הלידה אך הם המיעוט ואין שום התייחסות חוקית לנושא (להבדיל דרך אגב מרוב מדינות אירופה ששם הדבר נהוג וקיים ברגולציה).

 

3. שינוי נטל המס למשפחות בעלות הוצאות טיפול בילדים

 

הדרישה: קבלת הכרה בהוצאות טיפול בילדים לצרכי מס. ההכרה במס יכולה להתבצע על ידי מיסוי שלילי, נקודות מס, שינוי מדרגות המס.

המצב כיום: ב-2009 בית המשפט העליון פסק בפסק דין תקדימי כי יש לראות בהוצאות ההורים על טיפול בילדיהם הוצאה מוכרת לצרכי מס. פסק דין זה ידוע כפסק דין ורד פרי או תקדים ורד פרי.

 

בפועל האוצר ומס הכנסה עקפו את הפסיקה תחת תירוצים שונים ועל ידי העברת "חוק המטפלות", אשר מציב כל כך הרבה מכשולים ותנאים עד שבעצם מעט מאוד אמהות יכולות ליהנות מהחוק אם בכלל.

 

4. פיקוח על מוצרי יסוד לתינוקות

 

הדרישה: קביעת מחירי מקסימום ופיקוח (באמצעות המועצה הישראלית לצרכנות) על מחירים חיתולים חד-פעמיים, מוצצים, בקבוקים ותחליפי חלב לתינוקות.

המצב כיום: אין שום פיקוח על מוצרי יסוד לילדים ותינוקות ולא על מוצרי יסוד בכלל. גם אין הבנה או הסכמה מהם מוצרי היסוד. לא ברור איך והאם הממשלה תתערב בשוק הפרטי על ידי רגולציה.

 

5. איזון בימי החופשה בין הילדים לבין ההורים 

 

הדרישה: ליצור איזון בין החופשות של הילדים לבין אלו של ההורים, באמצעות צמצום ימי החופש של הראשונים והגדלת מספר ימי החופש של ההורים.

המצב כיום: לילדים במדינת ישראל יש פי שישה יותר ימי חופש מהוריהם. לא זו בלבד שלרוב ההורים לא מצליחים לבלות זמן רב עם הילדים, אלא שנוצרת מעמסה כלכלית בגלל הוצאה על קייטנות, מטפלות, בילויים וכו').

 

6. השוואת ימי מחלה של הילד לימי המחלה של ההורה

 

הדרישה: השוואת מספר ימי המחלה שההורה מקבל לימי המחלה של הילד, כדי שהורים יוכלו להישאר עם ילדיהם בזמן מחלה.

המצב כיום: ההורים עושים שמיניות באוויר כדי למצוא סידור לילד כשהוא חולה – וזה קורה הרבה, בעיקר בגילאים הרכים יותר. מטפלת, סבתא, לקחת אותו לעבודה או לוותר על יום חופש נוסף הן רק חלק מהאופציות שלא לדבר על איך מארגנים את הלו"ז המשפחתי כולו סביב מספר ימי המחלה של הילד.