אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

שירי ילדים

כמה סיבות להתחיל לשיר

מערכת אינפוגן | 24.03.2019

שיאו של הזיכרון בין הגילאים 6-9, בגילאים אלו הילדים יכולים לזכור למשך זמן ארוך יותר ולשנן מהר יותר, מאשר בכל תקופה אחרת בחייהם.

 

שיאו של הזיכרון בין הגילאים 6-9. 

בגילאים אלו הילדים יכולים לזכור למשך זמן ארוך יותר ולשנן מהר יותר, מאשר  בכל תקופה אחרת בחייהם.

 

מחקרים שנעשו בתחום הוכיחו כי ילדים שעוד לא גיבשו  היטב את תהליך הקריאה (גילאי 6-7) זוכרים טוב יותר מילדים קוראים.

כיוון שאינם יכולים לשוב לטקסט עבור המידע, הם משקיעים משאבי זיכרון בזכירתו.

 

 

לשירי הילדים ובכללם גם הדקלומים, ולא רק השירים המולחנים, יש יתרונות רבים:

 

פיתוח כישורים ומיומנויות

שירי הילדים מפתחים את כישורי השמיעה ואת הזיכרון (ואת הקשר שביניהם, כלומר זיכרון מתוך שמיעה ללא שילוב של חושים נוספים). הקצב של מהלך השיר עוזר לפתח את מיומנויות הזיכרון השמיעתי.

 

השירים עוזרים לפתח יכולות של חריזה ומקצב. מחקרים בתחום התפתחות הילד ומיומנויות הקריאה העלו כי ילדים שמתקשים בזיהוי מלים מתחרזות, לעתים קרובות מתקשים ללמוד לקרוא. מכאן גם חשיבותם הספציפית של חרוזים.

 

ההקשבה בפני עצמה היא מיומנות חשובה, שיש לעודד. מחד, זהו צעד לעצם לימוד הקריאה, ומאידך- זוהי הכנה לישיבה במסגרת חינוכית בה יש להקשיב לדמות סמכותית ולעבד במקביל את המידע הנאמר גם אם הוא מופשט.

 

העמקת הבנה ומודעות

השירים והמשחקים המלווים אותם הופכים את כל נושא "המילה" לכייף. כלומר, יש כאן מסר חינוכי לגבי ערכה של השפה והכבוד שיש לרכוש למילה בה.

שירי ילדים עוזרים לפתח הבנה של הומור.

 

שירי ילדים רבים עוזרים לפתח מושגים מופשטים מורכבים מאוד כמו: ספירה (מספרים), גובה, נפח, מזג-אויר, וכדומה.

 

שירי הילדים מפתחים אוצר מלים רחב יותר. אם על-ידי שימוש במלים נרדפות (לבנה=ירח=סהר), אם על-ידי יחס בין מלים כמו ניגודים והפכים (יבש מול רטוב, שחור מול לבן) ואם על-ידי הכרות עם מלים חדשות לגמרי .

 

התנועה בעת שירת השירים (אפילו מחיאת כפיים אצל פעוטות בני חודשים ספורים) מסייעת לפתח מיומנויות מוטוריות וקואורדינציה.

 

פיתוח הדמיון והרחבתו – השיר מעצם טיבו הוא טקסט מרתק את דמיון הילדים: גברת שגרה בנעל או באבטיח, ילד שגדל בתוך תפוז או חיות מדברות וכדומה.

 

תרבות וחינוך

שמירה על מורשת תרבותית וחלק אינטגראלי בשפה – תמיד יש שירים חדשים, אבל, אותם שירים ישנים יוצרים קשר תרבותי בין ההורה לילד בעצם השיתוף באותו טקסט מוכר שליווה את ילדותו ומלווה כעת גם את ילדו.

 

חלק מהשירים הם תהליכים חברתיים שבעצם מעבירים נורמות התנהגות ("אל תכה זה לא יפה"), ומסורת (שירי החגים).

 

לסיכום

ספר טוב של שירי ילדים הוא השקעה כדאית לרכישה לילדים, הוא יעודד את התפתחותם ויעשיר את עולמם. במקביל, זוהי דרך נפלאה להעביר זמן איכות עם הילדים ולהרגיש כי תרמנו לחינוך ולהתפתחות התקינה שלהם – ואת כל זה עשינו במסגרת של פעילות כייפית.