אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

חוק חינוך

חינוך חינם מגיל 3 חודשים - המחאה

מערכת אינפוגן | 29.08.2011

כחלק מהמאבק לצדק חברתי ומחאת ההורים עלתה הדרישה לחינוך חינם במדינת ישראל מגיל 3 חודשים. כיום, החינוך חינם בגיל הרך מתחיל מגיל 3 שנים ומעלה

 

חינוך חינם מגיל 3 חודשים

 

כחלק מהמאבק לצדק חברתי ומחאת ההורים עלתה הדרישה לחינוך חינם במדינת ישראל מגיל 3 חודשים.

 

כיום, החינוך חינם בגיל הרך מתחיל מגיל 3 שנים ומעלה במסגרות העירוניות אשר תחת נמצאות פיקוח של משרד החינוך והעירייה או המועצה המקומית.

אחת הדרישות המרכזיות של מאבק ההורים היא להרחיב  את יישום החוק הקיים ולהחילו מגיל 3 חודשים ואילך.

חינוך חינם בפועל כבר קיים בישראל תחת חוק חינוך חובה- אשר מגדיר כי על הממשלה לדאוג לחינוך חינם מגיל 5 עד 16.

הרחבה של החוק הזה מהשנים האחרונות הרחיבה את החוק ואת הדרישה לחינוך חינם מגיל 3. בפועל אלו גני עירייה שאנו מכירים כגני טרום חובה לסוגיהם.

 

בהרבה מאוד מקרים בגילאי 3-5 ילד שהולך לגן טרום חובה צריך מסגרת נוספת לשעות המאוחרות יותר-צהרון.

הצהרון עצמו יכול להיות מסובסד על ידי החברה למתנסים והעירייה או כמסגרת פרטית ( ובכך להביא את סך העלות של ילד במסגרות אלו לכדי כ 2000 ₪ לערך בממוצע ).

 

אין ספק כי החלת חוק חינוך חובה ועל ידי כך גם חינוך חינם מגיל  3 שנים ואילך הייתה טעות ושיש לתקן אותה ולהחיל את החוק מגיל 3 חודשים.

קשה להאמין שכך סתם המחוקקים שכחו להחשיב את 3 השנים הקריטיות ביותר בחייו של הילד ולהתפתחותו תחת החוק.

 

חשיבות הדרישה לחינוך חינם היא דרישה בסיסית וחיונית למדינה מפותחת כדי שגם מי שאין ביכולתו לממן גן פרטי יוכל להשיג לילדיו חינוך חינם. 

זוהי דרישה שכל מדינה ששואפת לצמצום הפערים וחינוך שוויוני חייבת לספק.

 

אין לכפות את החוק על ההורים אך חייבים להשאיר להם את הבחירה ולאפשר למי שידו אינה משגת לשלם עבור גן פרטי להשיג חינוך איכותי עבור ילדיו.

היתרון הכלכלי ביישום החוק הזה הוא דווקא פשוט לחישוב ולהבנה וקשה להאמין שהמחוקק יתעלם ממנו.

במצב היום הורים ל- 2 ילדים משלמים בממוצע רק על גנים פרטיים כ -5000 ₪ , יש הרבה הורים שעושים את החישוב ומחליטים להישאר בבית במקום לצאת לעבוד ולהוציא את כל המשכורת ישירות על הגן.

במידה ויהיה חינוך חינם גם אותם ההורים אשר נשארים עם הילדים בבית מסיבות כלכליות יבחרו לחזור למעגל העבודה ולתרום בכך בעקיפין גם לקופת המדינה – כך שכולם יצאו מורווחים מהנושא.

 

מעבר לכך הגופים אשר מציעים מסגרות עד גיל 3 שנים הן מסגרות פרטיות או מעונות יום ( חשוב להדגיש מעונות יום אינם מספקים חינוך חינם אלא סבסוד במקרה הטוב ).

מסגרות פרטיות אינן נמצאות בכלל תחת פיקוח ואילו מעונות היום נמצאים תחת פיקוח משרד התמ"ת.

 

חשוב שבמידה ומהחוקק יחליט לשנות את החוק ולהעניק חינוך חינם שמסגרות אלו וגם מעונות יום יועברו להיות תחת פיקוח של משרד החינוך שזהו תפקידו הטבעי ולהפסיק פעם אחת ולתמיד את הפיצול הלקוי בין המשרדים בחלוקת הפיקוח והאחריות בתחום החינוך.

שתפו

תגובות