אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

זהירות תוכן דיגיטלי

נגישות למסכים המלצות ה-AAP

מערכת infogan | 23.10.2016

איגוד רופאי הילדים האמריקאי פרסם לאחרונה (19/10) המלצות והנחיות חדשות לצפיית ילדים במסכים.

 

ריכזנו עבורכם את עיקרי ההמלצות, מה אתם יכולים בתוך הפעילות המשפחתית לעשות:

 

בילדים מתחת לגיל 18 ואפילו עד 24 חודשים - יש להימנע משימוש מנגישות למסכים וצריכת מדיה דיגיטלית (זאת למעט תוכנות שיחה בוידאו, כמו skype או facetime בהן צופים בבני משפחה וחברים קרובים שאינם בנמצא וכך שומרים עימם על קשר רציף).

לילדים בגילאי 18 עד 24 חודשים, אם בכל זאת נרצה להציג תוכן במדיה הדיגיטלית, יש לבחור תוכן באיכות גבוהה ולהשתמש בצפייה משותפת ומתווכת לצד ילדכם. הימנע משימוש עצמאי במכשירים בקבוצת גיל זו.

 

אל תהיו לחוצים להציג את הטכנולוגיה בגיל כל-כך מוקדם; הממשקים כיום כל כך אינטואיטיביים לילדים כך שיהיה להם קל הבין אותם במהירות ברגע שהם יתחילו להשתמש בהם בבית או בבית הספר.

 

לילדים בגילאי שנתיים עד 5 שנים, יש להגביל את השימוש במסך עד השעה אחת ליום של תוכן באיכות גבוהה, ועדיין להקפיד על צפייה משותפת עם ילדיכם, בה תעזרו לילדים להבין את מה שהם רואים, ותעזרו להם להבין את אופן היישום של מה שהם רואים בעולם הסובב אותם.

 

לילדים מגיל 6 ומעלה - הגבילו את שעות הצפייה, והשימוש במסכים באופן מדוד ועקבי.
ודאו כי אתם מכירים ויודעים בדיוק באיזה תוכן הם עוסקים ובמה צופים, היו מעורבים.

 

הימנעו מתוכניות בעלות קצב מהיר (ילדים צעירים לא עוקבים טוב, ויש מחקרים על פגיעה בהתפתחות המוח), אפליקציות עם המון תוכן מסיח, וכמובן - כל תוכן אלים.

 

כבו טלוויזיות ומכשירים אחרים כאשר אינם בצפייה אקטיבית (שלא יפעלו ברקע).

 

הימנעו משימוש במסכים כדרך היחידה להרגיע את הילד. אמנם יש פעמים ייחודיות (למשל, בעת פרוצדורות רפואיות, או טיסות במטוסים) כאשר המסכים שימושיים כאסטרטגיה מרגיעה, אך קיים חשש כי באמצעות השימוש במסכים כאסטרטגיה להרגיע את הילדים תגרמו לבעיות בהצבת גבולות או חוסר היכולת של ילדים לפתח רגש משלהם תַקָנָה. 
במידת הצורך התייעצו עם מטפל מוסמך או רופא הילדים שלך לעזרה במצבי התנהגות קיצוניים הדורשים הרגעה תכופה.

 

בחנו היטב את האפליקציות לפני שהילד שלכם משתמש בהם, שחקו יחד, ושאלו את הילד מה הוא (או היא) חושבים על האפליקציה.

 

שמרו על חדרי שינה, ארוחות, וזמני משחק הורה-ילד נטולי מסכים לילדים ולהורים גם יחד. הורים יכולים להגדיר אפשרות "נא לא להפריע" על הטלפונים שלהם בזמנים אלה.

 

יש להקפיד על השעה שלפני השינה, שתהא נטולת מסכים (משחקים ו/או צפייה בתוכן).

 

לקריאה של המלצות ה-AAP

הנחיות קודמות של ה-AAP - נובמבר 2015