אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

מיגרנה אצל ילדים

מיגרנה גם בגילאי הגן

שוקי גלילי | 25.02.2013

כאבי ראש בקרב ילדיםמיגרנות וכאבי ראש כרוניים בכלל, הם תופעה נפוצה אצל מבוגרים אבל לא נדירה כלל גם אצל ילדים. מודעות וערנות מצד ההורים יכולות

 

כאבי ראש בקרב ילדיםמיגרנות וכאבי ראש כרוניים בכלל, הם תופעה נפוצה אצל מבוגרים אבל לא נדירה כלל גם אצל ילדים.

מודעות וערנות מצד ההורים יכולות לחסוך הרבה זמן וסבל, עד לאבחון וטיפול נכון.

 

כותב שורות אלה איננו רופא (והכתבה הזו לא מחליפה בשום צורה התייעצות עם רופא), אך הוא סובל מכאבי ראש כרוניים מאז ילדותו. המאמר הזה נכתב עבור ילדים שסובלים מכאבי ראש, ועבור ההורים שלהם, בתקווה להקל עליהם קצת. 

 

כאבי ראש בכלל וכאבי ראש כרוניים בפרט, הם תופעה די שכיחה אצל אנשים מבוגרים. רובנו סבלנו או נסבול מכאב ראש כרוני, כזה או אחר, בתקופה כלשהי בחיינו. 

 

מי מאיתנו לא חטף כאב ראש באמצע יום עבודה מרגיז במיוחד, או בגלל שלא שתינו או אכלנו או שהינו יותר מדי בשמש? ובכל זאת, טלפון מהגננת שאומרת שהילד מתלונן על כאב ראש – זה משהו שרוב האנשים לא מצפים לו.

 

בניגוד למה שאפשר לחשוב, כאבי ראש כרוניים אינם נדירים גם אצל ילדים, כולל בגיל הרך. ילדים מתלוננים על כאבי ראש פחות ממבוגרים, ובמשך שנים נתפסו כאבי הראש הכרוניים כבעיה שקיימת בעיקר החל מגיל ההתבגרות. אבל הנתונים המקובלים היום מדברים על שכיחות של כ-5% בגיל שלוש וכ-35% בגיל שבע. עד גיל 15 המספרים מכפילים את עצמם.

 

היום ידוע גם, שרוב המבוגרים שסובלים מכאבי ראש כרוניים לא מאובחנים כלל, ואלו שמאובחנים לעיתים קרובות מסתובבים עם אבחנה לא נכונה במשך שנים. 

לכן, כדאי להניח שגם בין הילדים - במיוחד בגילאים הצעירים בהם יש לילד קושי אובייקטיבי להסביר את מצבו ותחושתיו - יש שיעור גבוה של מקרים לא מאובחנים.  

 

האם הילד שלכם סובל ממיגרנה?

 

כאב ראש יכול להיות גם סימן למצב מסכן חיים, לכן אם ילדכם מתלונן על כאב ראש חריף או כאבי ראש חוזרים, כדאי בתור התחלה לנהוג באחריות ולפנות לרופא בקופת-החולים או לחדר מיון, בהתאם למקרה.

 

בכל אופן, במקרים רבים הבדיקה על-ידי רופא הילדים, רופא המשפחה או הרופא התורן בחדר המיון, תסתיים ללא ממצאים מיוחדים. הרופא יבהיר להורים שהילד לא בסכנה, לפעמים ינסה לספק הסבר וטיפול או יבקש לחזור לביקורת ומעקב. 

 

חשוב לדעת: רופאים, גם נוירולוגים, שאינם מומחים לכאבי ראש ופנים, לעיתים קרובות יספקו אבחון שגוי. 

 

חלק גדול מהאנשים שסובלים ממיגרנות - וילדים ביניהם - מאובחנים תחילה כסובלים מסינוסיטיס, דלקת אוזניים, כאבי שיניים או כאבים במפרק הלסת, כאבי ראש שמקורם במתח (Tension type), ועוד. 

 

כדי לחסוך סבל מיותר וטיפולים מיותרים, כדאי לקצר תהליכים ולבקש כבר עם סיום הבדיקה הראשונה הפניה למומחה. זה מכוסה בכל ביטוח בריאות היום.

 

לא רק מיגרנות, לא רק כאב ראש

כאבי ראש כרוניים זה לא רק מיגרנות. ילדים, כמו מבוגרים, עשויים לסבול מסוגים שונים של כאבי ראש ופנים, כולל הסוג הנדיר יחסית של כאב ראש מקבצי (Cluster Headache).

הכאב המקבצי בדרך-כלל ממוקד באזור האחורי של העין, אך אצל חלק מהסובלים הכאב מורגש גם או בעיקר באזור הרקות, הסינוסים, השיניים או הלסת. 

 

לכאבי ראש כרוניים אחרים מתלווים סימנים שקשורים לכאורה למערכת העיכול, להתנהגות ומצב הרוח, הפרעות בשינה ובעירנות וכיוצא בזה. אצל ילדים, במיוחד, חשוב להיות עירניים לסימנים כאלה ואפילו לערוך רישום שלהם ביומן מיוחד. זה יסייע לאבחון ולטיפול.

 

אצל ילדים קטנים ופעוטות לפעמים הסימן לכאבי ראש יהיה חוסר שקט, נטייה לבכות לעיתים קרובות, שפשוף תדיר של המצח והעיניים או טמינת הראש בשמיכה או בכר.

 

הטיפול והחלק שלכם בו

 

רוב כאבי הראש הכרוניים מגיבים למשככי הכאבים הנפוצים (אקמול, נורופן, אופטלגין וכו'). במקרים הקשים יותר ישנם פתרונות תרופתיים לטיפול ולמניעה, שחלקם הגדול פחות סימפטיים (טריפטנים, סטרואידים, אינדומתצין, חוסמי תעלות סידן, אנטי אפילפטיים, אנטי דפרסנטים ועוד).

 

רוב הפתרונות הללו פחות מקובלים לטיפול בילדים, ובמקרה שבו הרופא ממליץ בכל זאת על אחד מהם לא יזיק לקבל חוות דעת נוספת. בכל אופן, חשוב לציין שהטיפול בכאבי ראש בתרופות שלעיתים משתמשים בהן למחלות אחרות (כמו דיכאון או אפילפסיה) לא אומר שהילד שלכם סובל מהמחלות הללו.

 

כדאי להביא בחשבון שגם לטיפול במשככי כאבים יש תופעות לוואי, במיוחד בשימוש אינטנסיבי. בין השאר, ישנו "אפקט ריבאונד" של החמרה ועלייה בתכיפות ההתקפים, ויש בעיה של פיתוח תלות בתרופה. 

 

לכן חשוב לא לסמוך רק על הטיפול התרופתי, ולהשקיע במניעה דרך אורח חיים. אצל מי שנוטה לסבול מכאבי ראש, יש חשיבות גדולה להרגלים. שינה, אכילה ושתייה לא מספיקות או לא סדירות, מתח, שהייה ארוכה בשמש, תאורה לא מתאימה או ריצוד של צג מחשב לא תקין, כולם מהווים טריגרים לכאבי ראש.

 

סדר יום קבוע, תזונה בריאה, פעילות גופנית מתונה ו/או תרגול שקשור לתנועה (פלדנקרייז, טאי צ'י, יוגה וכו') עוזרים לשמור על האיזון ומקטינים את התכיפות והחומרה של כאבי הראש. 

במרפאות הכאב של קופות החולים השונות נעזרים היום גם בשיאצו, דמיון מודרך, ביו-פידבק (החל מגיל 8 או 10) ושיטות משלימות נוספות, כדי להקל על הכאב ועל ההתמודדות איתו.

 

לקריאה נוספת:

כאבי ראש בילדים, באתר של בית-החולים שניידר.

http://www.schneider.org.il/

 

כאבי ראש אצל ילדים, כתבה באתר Mako.

http://www.mako.co.il/home-family-kids/healthcare/Article-7b9ff762e0d8a31006.htm

 

מידע על כאבי ראש, משרד הבריאות - המחלקה לאם, לילד ולמתבגר

http://www.old.health.gov.il/pages/default.asp?maincat=35&catId=101&PageId=844

 

***

שוקי גלילי הוא עורך הבלוג מיגרנה 101 המוקדש לסובלים ממיגרנות וכאבי ראש כרוניים.

 

שתפו

תגובות