אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

מצוקתן של הגננות

הסיפור על הגננת שהגיעה לפת לחם

שוקי | 16.06.2013

נגה הגננת ישנה לאחרונה עם בתה על מיטה נטולת מזרן, במרפסת של דירה קטנה המשמשת כגן ילדים. עוד סיפור מטריד על מצוקת גני הילדים הפרטיים בישראל

 

סיפור אמיתי

המדור של אורלי וילנאי בגיליון סוף השבוע האחרון של "הארץ" הוקדש לסיפורה של נגה (שם בדוי), גננת חד-הורית שהתדרדרה לכדי קריסה כלכלית. סיפור שראוי שידליק נורה אדומה אצל כמה מקבלי החלטות. 

 

נגה היא בעלת משפחתון באחת השכונות של עיר גדולה מאזור המרכז. וילנאי מגדירה אותה כ"אחת ממאות גננים וגננות שמוצאים את עצמם במאבק איתנים מול עיריות בניסיון לקבל אישור להפעלת גן". במקרה שלה, הבירוקרטיה עלתה ביוקר. 

 

מגננת מוערכת לענייה מרודה

 

לדברי נגה הגננת, כשהחליטה לפתוח את המשפחתון פנתה לעירייה בבקשה לדעת מהן הדרישות בהן עליה לעמוד. איש לא ידע לתת לה תשובה מדויקת, ובמקום זה נאמר לה שכל עוד מדובר במשפחתון קטן עם פחות מ-10 ילדים, העירייה מעודדת זאת ולא תערים קשיים מיוחדים.

 

בהתחלה הכל התנהל על מי מנוחות, "אבל אז הגיע פקח. רק אז נודע לי שעלי להוציא היתר לשימוש חורג... בעל הבית חשש להסתבך ואיים לזרוק אותי מהדירה. שילמתי לו הרבה כדי שיסכים לחכות". 

 

הגשת הבקשה לקבלת היתר לשימוש חורג, לא מנעה מהעירייה להשית עליה "קנסות לא-אנושיים" במהלך ההמתנה לאישור המיוחל. בסופו של דבר, היא אולצה לסגור את המשפחתון ומצאה את עצמה מאיומת בתביעות ומחזירה להורים מקדמות רישום. 

 

בלית ברירה, היא עברה עם בתה, העולה לכתה א' השנה, לדירה קטנה שחלקה משמש אותן למגורים וחלקה ממשיך משמש כפעוטון. "מגננת מוערכת ומועילה ותורמת לקהילה, הפכתי לפורעת חוק וענייה מרודה", היא מסכמת.

 

מצבם העגום של גני הילדים הפרטיים

 

הסיפור של נגה איננו "רגיל" אבל בוודאי גם לא היחיד מסוגו. 

 

מצד אחד, גני הילדים הפרטיים פותרים "בעיה" שיצרה המדיניות ברמה הלאומית והמקומית (אין מספיק גני ילדים). מצד שני, הגננות מוצאות את עצמן לבד מול מערכת שיכולה למרר את חייהן וגם, כפי שמסתבר, לרושש אותן. 

 

חוק הפעוטונים נועד לפתור, בין השאר, גם את הבעיות האלה באמצעות הסדרת מעמדם של הגנים הפרטיים והכפפת כל הגנים לפיקוח של משרד החינוך. 

 

הכנסת הקודמת לא השכילה לשנות את המציאות החוקית. הנפגעים הם גם הילדים וההורים וגם הגננים והגננות.