אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

תזונה בגני ילדים

היבטים שונים בנושא תזונת ילדים

מערכת אינפוגן | 23.04.2010

במאמר זה לא מדובר בהיבטי התזונה עצמה וערכיה, ארוחה גן ילדים אלא בשיקולים שיש להביא בחשבון בנושא זה בעת בחירת גן, ובתהליך הבדיקה. אין כאן

 

במאמר זה לא מדובר בהיבטי התזונה עצמה וערכיה, ארוחה גן ילדים אלא בשיקולים שיש להביא בחשבון בנושא זה בעת בחירת גן, ובתהליך הבדיקה.

אין כאן "נכון או לא נכון", אלא נקודות למחשבה - שה"נכון" יקבע בעיני ההורים עצמם - כל הורה לשיקוליו והעדפותיו.

 

האחראי על הכנת המזון בגן -

אחזקת מבשל/ת - כלומר יש איש צוות ספציפי בגן שכל תפקידו הוא הכנת ארוחות. קיומו תלוי בגודל הגן, ונפוץ יותר בגנים גדולים (יותר מאשר בקטנים).רצוי להתעניין בהכשרת המבשל/ת, האם המבשל/ת נוכח/ת בכל ימי הפעילות של הגן, ובכל שעות הפעילות? כיצד הגן נערך בעת העדרו/ה?

 

איש צוות מבשל -

מדובר בצוות הגן (גננת/סייעת/מטפלת), לעתים איש צוות קבוע ולעתים תורנות בין אנשי הצוות השונים. במקרה זה, יש להביא בחשבון כי באותו שלב איש הצוות לא זמין לטיפול בילדים ולכן היחס המספרי בין אנשי הצוות לילדים משתנה באותה עת. כאשר במרבית הגנים יש 3-4 ארוחות ביום, שתיים מתוכן גדולות (ארוחת בוקר וארוחת צהריים) שמשך הכנתן הוא כשעתיים נטו בממוצע.

 

קייטרינג -

מצב בו האוכל נרכש במרוכז מגוף חיצוני, משמע הארוחה המוכנה מגיעה מחוץ לכותלי הגן ומובלת לשם ברכבים.

לגיטימי לבקש את שם הספק, בכדי לבחון את מוניטין החברה וכו'. כדאי לבדוק האם הגן מחזיק מיני מזונות באופן עצמאי לארוחות הביניים הקטנות או שמא מקבל מהספק את כל דברי המזון.

רצוי להתעניין כל כמה זמן ומתי מגיע משלוח האוכל לגן, והאם הארוחות משונעות ברכבים בעלי יכולת קירור.

 

הרכב התפריט -

רצוי להתעניין בהרכב התפריט, כמה ירקות ופירות אוכלים הילדים מדי יום.

יש גנים שארוחת הבוקר בהם חלבית וארוחת הצהריים היא בשרית. יש גנים בהם אין ארוחות בשריות ותזונת הילדים משולבת בין מוצרי חלב לדגים ותחליפי סויה. יש גנים בהם 2 ארוחות ביניים ויש בהם רק ארוחה אחת.

חשוב להכיר את התפריט של הגן גם למען שתוכלו לגוון לילדכם בארוחת הערב שבבית.

 

שילוב תזונאית -

מרבית הגנים יעידו כי נעזרו בייעוץ תזונאית בעת קביעת התפריט, כדאי לבקש פרטי קשר שלה (שם ואפילו טלפון או אי-מייל) מלבד בדיקת המוניטין שלה ניתן גם לבדוק עימה מהי השקפת עולמה ומהם הקווים שהנחו אותה בקביעת התפריט.

 

מס' הארוחות ומועדן -

כדאי לדעת כמה ארוחות יאכל הילד בגן (בעיקר ארוחות הביניים שהן משתנות מגן לגן). יש גנים בהם ארוחת 

ביניים בשעה 10:00-10:30 בלבד, ואז לקראת ארבע וחצי הילדים כבר רעבים שוב, וכדאי שההורה האוסף יצטייד בדברי מזון קלים להרגעת רעבונו של הילד.

 

בנוסף חשוב לדעת את זמני ומועדי הארוחות אם מביאים את הילד מאוחר מן הרגיל בשל עיכוב מסוים בבוקר ( כמו תור בטיפת חלב וכדומה)לדעת שלא יפסיד את ארוחת הבוקר ואם כן, אז לדאוג להביא אותו אחרי שאכל כבר בדרך.

 

גמישות ושינוי... -

 

חשוב לדעת עד כמה משתפת הגננת האחראית (מנהלי הגן) את ההורים בשינויים, מה עמדתה/ם לגבי בקשות מיוחדות בעינייני המזון, עד כמה קביעת התפריט קבועה או גמישה וכדומה.

חשוב כי ההורה ירלהרגיש כי יש מענה  לצרכי הילד.

 

שתפו

תגובות