אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

גני ילדים חירום

גני ילדים פרטיים: מה יקרה בחירום?

ליאור שליו | 26.06.2011

האם מישהו יודע מה יקרה בחירום? תמונה עגומה עולה מהתגובות לתרגיל פיקוד העורף: רוב הגנים לגילאי 0-4 בישראל אינם מוכנים למצבי חירום

. בהיעדר פיקוח על גנים פרטיים, ספק אם התרגיל שינה זאת בהרבה

 

התרגיל של פיקוד העורף שהתקיים בשבוע שעבר, פסח על אלפי גני ילדים פרטיים בישראל, קובעים כתבי נענע ("הילדים נשכחו על-ידי פיקוד העורף"). 

ספק אם מוכנותם למצבי חירום נבדקה או שופרה – הם פשוט נשארו מחוץ למשחק.

 

כפי שהסברנו כאן בעבר, גני ילדים פרטיים – הרוב המכריע של הגנים בישראל – אינם כפופים בעצם לשום רשות ממשלתית והדרישה החוקית היחידה מהם היא לקבל "היתר שימוש חורג" מוועדת התכנון המקומית. הם לא נדרשים לעמוד בשום אמת מידה פדגוגית, בריאותית, בטיחותית וכו'.

 

נענע מצטט בכתבתו, בין השאר, את מנכ"ל איחוד גני הילדים הפרטיים חנן דגן, שטוען כי בסך-הכל מדובר בכ-15 אלף גנים בהם לומדים לפחות שלוש מאות אלף פעוטות עד גיל 4.

 

דגן הוסיף והתריע כי לפי בדיקה של איחוד גני הילדים, רוב הגננות והגנים לא ערוכים כראוי להתמודדות עם מצבי חירום, אין להם מרחבים מוגנים ואמצעי מיגון מתאימים.

 

הצטרפה לדגן שולמית ביסמנובסקי, יו"ר ארגון גני הילדים הפרטיים – הארגון הגדול השני בתחום - שמצוטטת בדברים דומים, אם כי המספר בו היא נוקבת הוא כמאה אלף פעוטות "בלבד".

 

בפיקוד העורף טוענים: הכל בסדר

 

בנענע לא הביאו תגובה רשמית של רשות כלשהי, אלא ציטטו תגובה אנונימית של "בכיר בפיקוד העורף", שאמר כי ההנחיות של פיקוד העורף זהות בכל הארץ ולכל הסוגים של מוסדות החינוך, וכי ניתן לעיין בהן באתר משרד החינוך.

 

אותנו התגובה הזו קצת הדאיגה, כי מתקבל ממנה הרושם שאיש לא לוקח אחריות. נושא כזה הוא בוודאי חשוב מספיק כדי שמישהו יגיב עליו בשמו.

 

גם תוכן התגובה מדאיג. השאלה האמיתית היא לא האם גננות בגני ילדים פרטיים מסוגלות לגלוש לאתר משרד החינוך כדי לקרוא את ההנחיות, אלא אם ההנחיות ישימות עבורן בכלל, והאם מישהו בודק זאת. התשובה בשני המקרים היא בדרך-כלל: לא.

 

האמת העגומה: איש לא יודע

 

כפי שהסברנו כאן בעבר, כשכתבנו על הצעת חוק הפיקוח על מעונות יום, הבעיה האמיתית היא שאף אחד לא יודע מה קורה באמת.

 

לא רק ארגוני הגנים הפרטיים - גם המדינה לא יודעת כמה גנים פרטיים ישנם, וממילא גם לא יודעת כמה מביניהם בטוחים ומוכנים להתקפת טילים או רעידת אדמה, או האם צוות הגן מתאים בכלל להוראת הגיל הרך.

 

בגנים שיש בהם גננת אחראית והורים מעורבים מזמינים באופן פרטי בעלי מקצוע מתאימים, מקבלים היתר לשימוש חורג, ומיישמים את הוראות פיקוד העורף ומשרד החינוך – בלי שום עזרה או הנחיה מהמדינה, כמובן.

 

למרבה הצער, לא כל הגננות אחראיות ולא כל ההורים מעורבים מספיק, ולכן ישנם עדיין אלפי גנים פרטיים בישראל – איש לא יודע כמה בדיוק – שלא נדרשו להתאים את עצמם לשום סוג של ביקורת, פיקוח או הנחיה מקצועית. כלומר: הפעוטות שלומדים בהם נמצאים בסיכון.

 

זה מצדיק את התערבות המדינה ומדגים שוב את המוטיבציה שלנו לתמוך ב"חוק הפעוטונים", כפי שאנחנו מקווים שגם אתם תעשו. יש להתעלות על המחלוקות והאינטרסים סביב החוק, למצוא פתרונות הוגנים וסבירים, ולהביא סופסוף לכך שכל מסגרות החינוך בישראל יהיו כפופות למשרד החינוך, כראוי במדינה מתוקנת.

 

שתפו

תגובות