אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

טיפים לרכיבה על אופניים

טיפים לרכיבה על אופניים

מערכת אינפוגן | 26.05.2018

הטיפים שבמאמר זה מתאימים לכל יום של רכיבה מתוכננת על אופניים, וגם לרגעים ספונטניים של יציאה ללא תכנון מוקדם

רבים מנצלים את היעדר תנועת הרכבים ויוצאים לרכב על אופניים בשכונת המגורים.

חשוב לדאוג מבעוד מועד לבטיחות הציוד, ולדאוג לשינון והבנת מספר כללי בטיחות.

 

הטיפים שבמאמר זה מתאימים לכל יום של רכיבה מתוכננת על אופניים, אך משום שביום כיפור רבים ממהרים לרכב על אופניהם, גם אם קודם לא רכבו מזה זמן רב.

 

טרם הרכיבה

גובה המושב – יש להתאים את גובה מושב האופניים כך שרגלי הילד יגיעו לקרקע בצורה כמעט ומלאה (בניגוד למבוגרים שקביעת הכסא היא ביחס לדוושות).

אויר בגלגלים – יש לוודא כי בגלגל אין תקרים, ושהגלגל מנופח ומלא באוויר. הצמיג עצמו צריך להיות אחיד ללא שפשופים, קרעים או סדקים. כדאי לוודא שהגלגל מאוזן ומסתובב בצורה חופשית וחלקה.

מעצורים – יש לוודא שהמעצורים תקינים: כריות המעצורים צריכות להיות במרחק של שני מילימטרים מצידי החישוק. מעצור היד שנמצא על הכידון צריך להיות בהטיה כלפי מטה כך שהילד לא יאלץ להסיר ידו מהכידון, ועל-ידי כיפוף אצבעו יצליח לסחוט את המעצור בעת הצורך.

 

בעת הרכיבה

חבישת קסדה – קסדה היא חובה בכל רכיבה על אופניים, גלגליות, סקייטבורד או כלי אחר בעל גלגלים. הקסדה מגינה מפני פגיעות ראש, ויכולה להציל חיים. יש לוודא כי הקסדה מכסה היטב את הראש ואינה נעה על-גביו, רצועות הקסדה אמורות להיות צמודות לצידי הראש ותחת הסנטר. כדאי ורצוי ללבוש גם מגני פרקים (מרפקים וברכיים) בעיקר לילדים צעירים שזה עתה למדו לרכב באופניהם גם אם הם עדיין נעזרים בגלגלי עזר.

מים – במהלך הרכיבה גם אם איטית מאבדים נוזלים רבים, יש להצטייד בשתייה בעת הרכיבה.

קרם הגנה – יש להימרח היטב בקרם הגנה טרם היציאה לשמש. גם במהלך חודש ספטמבר בישראל החמה קרינת השמש עדיין מסוכנת. 

פקיחת עיניים וערנות למצב התנועה – למרות שביום כיפור כמעט ואין תנועת רכבים עדיין יש תנועה מזדמנת של רכבים. צריך להקשיב לרחשי הכביש ולהיזהר ברכיבה שקולה תוך העדפה לתחום המדרכה. בנוסף, חוקי התנועה לרוב לא מתקיימים בידי הילדים, המעבר בצמתים נעשה בו זמנית ממספר כיוונים יכול לצור פגיעות הדדיות של רוכבי אופניים.
בכל התקרבות לצומת יש להביט לצדדים ולוודא כי אין רוכב אחר שחוצה את הצומת במקביל.

 

דיווש נעים ובטוח!