אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

בטיחות בבית

בטיחות בבית בתשעה שלבים

ארגון בטרם | 15.09.2015

יצירת סביבה בטוחה עבור הילדים והתנהגות בטוחה של ההורים הם תנאי הכרחי למניעת היפגעות ילדים בבית.

אומנם, מדינת ישראל היא מדינה מתקדמת שבה חוקים רבים, תקנות ותקנים ומוסדות ציבוריים האחראיים על בנייה בטוחה.

 עדיין, יצירת סביבה ביתית בטוחה בעבור ילדינו דורשת בחינה נוספת וקביעת הגדרות נוספות מתוך נקודת מבט בסיכונים העומדים במיוחד בעבור הילדים בגיל הרך.

 הרשות הלאומית להסמכת מעבדות וארגון 'בטרם' הקימו  ועדה של צוות מומחים רב-תחומי במקצועות ההנדסה, הבטיחות והרפואה. במשך שנה, הועדה פעלה בחנה וגיבשה קריטריונים  לבניית בית בטוח לילדים. כאשר כל תחום בו עסקה הועדה נבדק באשר לסיכונים הכרוכים בו והמענה המומלץ כדי להפחית את הסיכון.

בסופו של תהליך, גובש תו תקן הקובע קריטריונים נוספים על אלה שקיימים בחוק, במטרה לתת דגשים נוספים הקשורים להפיכתו של הבית לבית בטוח לילדים.

 9 שלבים להפיכת ביתכם לבטוח יותר:

1. חלון בטוח ומאובטח לילדים – יש להתקין על כל החלונות בבית סורגים או התקן להגבלת פתיחתו לכדי 10 ס"מ בלבד.

2. ארונות אחסון נעולים – תכנון ארונות לאחסון חומרים מסוכנים הניתנים לנעילה, כאשר רצוי למקמם בגובה של מטר וחצי ומעלה מהרצפה.

3. אמצעי חימום בטוחים – בחירה מודעת ומושכלת של אמצעי חימום בטוח לילדים כגון: מזגן, רדיאטור או הסקה מרכזית המוגבלים לחום מקסימאלי של 50 מעלות צלסיוס. בחימום תת-רצפתי יש להקפיד על רמת קרינה שאינה גבוהה מ-4 מיליגאוס 

4. מעקה בטוח במרפסות ומדרגות – רצוי שהמעקה יעוצב בשלבים אנכיים (שקשה לטפס עליהם), ובגובה של 130 ס"מ.

5. שערי בטיחות במדרגות פנימיות – בגרמי המדרגות בתוך הבית יש להתקין שערים בראשיתם ובסופם למניעת ירידה/עלייה ללא השגחה של ילדים ופעוטות.

6. הגבלת טמפרטורת המים בברזי חדר האמבטיה – הגבלת חום המים בברזי המקלחת ל-50 מעלות צלסיוס לכל היותר (יש לכך התקנים מיוחדים – לברז עצמו או לצנרת).

7.  הגנה מפני שריפה – כדאי להתקין לפחות שני גלאי עשן (במטבח ובחדר הילדים), יש להחזיק מטף במטבח, ולשמור על נגישות למספרי החירום.

8. ריצוף בטוח – יש להקפיד על שימוש בריצוף בעל תו תקן ישראלי וציפוי נגד החלקה.

9. חסימת שקעי חשמל – יש התקנים שונים למניעת חשיפת הילדים למקור החשמל: כיסויי פלסטיק לשקעים, שקעים מסתובבים וכדומה.

בית בטוח