אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

המכונית המשפחתית

המכונית המשפחתית בטיפול הילדים

ד"ר דיאנה אלדרוקי פינוס | 18.08.2013

חופשת הקיץ בעיצומה. כבר ביקרתם את קרובי המשפחה הפזורים ברחבי הארץ, הספקתם לטייל בכל מקום, ועל הפרק עומדת נסיעה לא מתוכננת.

 

משלבים את הילדים בטיפול המכונית המשפחתית.

 

במאמר זה נפרט בפניכם על אודות כמה הזדמנויות שיאפשרו לכם לשלב את הילדים בהכרת המכונית ובטיפול בה, ויעוררו בהם עניין והתלהבות.

 

לפני הנסיעה: מודדים לחץ אוויר בגלגלים

 

לפני כל נסיעה ארוכה  יש לבדוק את לחץ האוויר בצמיגים, ובכלל, מומלץ לבדוק זאת אחת לחודש.  

לחץ האוויר משפיע על יציבות הרכב על הכביש. שמירה על לחץ אוויר תקין בגלגלי הרכב מבטיחה את החיכוך הדרוש עם הכביש כדי למנוע החלקה, מאפשרת שליטה נוחה בהגה, מקטינה את צריכת הדלק ומונעת את שחיקת הצמיגים.

בתחנות הדלק ישנן עמדות לבדיקת לחץ אוויר, שבהן ניתן למלא גם את האוויר בגלגלי האופניים – פעילות המתבצעת בדרך כלל עם הילדים. הפעם, תוכלו לבקש את עזרת הילדים כדי למצוא את המדבקה שעל דלת הנהג, ולבדוק מה כתוב בה לגבי לחץ האוויר המומלץ ברכב שלכם (לכל רכב מפורסמות הנחיות יצרן בעניין לחץ האוויר המיטבי עבור הצמיגים).

 

אחרי שווידאתם את כמות לחץ האוויר הנדרשת, בקשו מהילדים לעקוב אחר כיוון השעון לקבלת הלחץ הרצוי ולציין מתי פעולת המילוי הסתיימה (לרוב שומעים צליל חיווי).

 

הערה להורים: לחץ האוויר מצוין בדרך כלל בשתי יחידות מידה: PSI  (פאונד לאינץ' רבוע) ו-BAR (כקילוגרם לסנטימטר רבוע).

 

בנסיעה: מה מודד כל שעון?

האם ילדיכם הבחינו בלוח השעונים במכונית שלכם?

הגיעה העת לחשוף אותם בפני הלוח, המציג מגוון רחב של חיישנים ומדדים: מד-מהירות, מדי מרחק, מד טמפרטורת המנוע, מד מפלס דלק, מד סיבובי מנוע ועוד.

 

מד-המהירות, שתפקידו לציין את מהירות המכונית בקילומטרים לשעה, הוא אחד המדדים החשובים בלוח השעונים ברכב, ותוכנן כך שיאפשר לנהג קריאה מהירה, תוך כדי נסיעה.

 

בחלק מהמכוניות החדשות התצוגה היא דיגיטלית (ספרתית), אבל יש יתרון בתצוגה אנלוגית (תקבילית) המשתמשת במחט כדי להצביע על מהירות מסוימת.

 

נוסף על כך תצוגה אנלוגית מספקת מידע על זווית המחוג ביחס לגבול המהירות המותר.

למדו את  הילדים לקרוא שעון זה. גם אם אינם מכירים את כל הספרות, מהירות 100 קמ"ש (ובחלק מהכבישים 110 קמ"ש) הינה קו אדום אשר אין לחצות אותו, לשמירה על בטיחותכם ועל בטיחות הנוסעים האחרים בכביש. 

בפקק תנועה, או בנסיעה ארוכה חושבים: מה מפעיל את המגבים? 

בזמן שעומדים בפקק תנועה אין הרבה דברים שניתן לעשות, אבל אפשר לבקש מהילדים לדמיין ולחשוב איך מנגנונים שונים פועלים במכונית:

כיצד פועל המנגנון שפותח את החלונות וסוגר אותם?

לגבי חגורת הבטיחות: מדוע היא ננעלת כשמושכים במהירות ואינה ננעלת במשיכה עדינה?

לגבי המגבים אפשר לשאול: איך הם פועלים בתזמון ואינם מתנגשים?

כיצד הם עוצרים תמיד במצב אופקי? ובכלל: כיצד המכונית "יודעת" שהדלתות אינן נעולות?

ובאיזה אופן סיבוב ההגה משפיע על תנועת הגלגלים?

נשאיר בידיכם לדמיין את המנגנונים השונים הפועלים ברכב, ונספר רק על זה של המגבים (מומלץ לקרוא את ההסבר שלהלן רק אחרי שאתם עצמכם דמיינתם את פעילות המנגנון). 

המגבים מופעלים באמצעות מנוע קטן שמסובב בורג המסובב גלגל שיניים שמחובר למוט. ידית המחוברת לציר הגלגל מעבירה את המוט קדימה ואחורה. המוט הארוך מחובר למוט קצר שמפעיל להב המגב בצד של הנהג. עוד מוט ארוך מעביר את הכוח מצד הנהג ללהב המגב שבצד הנוסע.

נוסף על כך בעת הפסקת פעולת המגבים נכנס לפעולה מעגל אלקטרוני עם חיישן, שמזהה מתי המגבים נמצאים במצב אופקי. המעגל ממשיך לספק חשמל למנוע המפעיל את המגבים עד שהם מגיעים לחלק התחתון של השמשה הקדמית, ולאחר מכן מפסיק להזרים חשמל למנוע זה. 

באתר המרתק "כיצד פועלים הדברים" תוכלו למצוא קטעי הַנְפָּשָׁה המתארים את פעולת המגבים. אם הצלחנו לעניין אתכם לגבי המנגנונים השונים ברכב, אתם מוזמנים לנסות לצייר את מנוע המכונית מהזיכרון: ציור מהזיכרון יעזור לכם להתמקד בפרטים, ולגלות שיש דברים נוספים ברכבכם שטרם שמתם לב אליהם. לילדים כדאי להציע לצייר איך נראית מכוניתכם מהצד האחורי. 

אחרי שחוזרים הביתה: שוטפים את הרכב בצורה חסכונית עם דלי ומגבת, ומשתמשים בנייר עיתון לניקוי השמשות. פעילות זו יכולה לגרום "כאב ראש" להורים, אבל היא בלא ספק חוויה מהנה לילדים.  

ומה במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים?

 

בפעילות עולים קומה המיועדת לגני ילדים, הילדים מפעילים מַגְבֵּהַּ הִידְרוֹלִי (גֶ'ק), המעלה ומרים מכונית, ולומדים על פעולתו. עוד על בוכנות הִידְרוֹלִיּוֹת במוצג כדור אבן.

 

הכותבת, ד"ר דיאנה אלדרוקי פינוס, מנהלת הערכה ואחראית על הגיל הרך במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים.