אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

צעד ראשון

צעד ראשון איך לבחור נעליים

מערכת אינפוגן | 10.09.2014

הגיע הזמן, הגיעה העת והתינוק הקטנטן והחמוד שלנו עשה את הצעד הראשון שלו לבד. נכון הוא כבר תקופה מה זוחל, ועומד לצד חפצים ורהיטים.

 

הגיע הזמן, הגיעה העת והתינוק הקטנטן והחמוד שלנו עשה את הצעד הראשון שלו לבד.

נכון הוא כבר תקופה מה זוחל, ועומד לצד חפצים ורהיטים.

אפילו ראינו כי הוא מצליח להתיישב לבד ממצב עמידה ונמלאנו גאווה.

 

אז מה עכשיו...

 

מתי קונים נעליים?

איך מחליטים?

מה הכי מתאים וטוב?

ומה צריך לדעת?

 

ערכנו עבורכם מדריך כולל לרכישת הנעל הראשונה ועוד כמה עובדות על רגליים של פעוטות.

צעד ראשון לתינוק – לצד הורה רגוע ומבין.

 

מתי לקנות נעליים

 

אין מה למהר.

הכי בריא ללכת ללא נעליים.

 

בכל מקרה, חודשיים עד ארבעה חודשים ראשונים להליכה יש לאפשר לפעוט ללכת יחף ללא נעליים המגבילות את התחושה והתנועה.

כך יפתח יציבות טובה ושליטה רבה יותר בתנועה על שתיים.

 

אם נראה לנו שקר לו המגע עם הרצפה – גם אם יש לו גרביים, אפשר לגרוב זוג נוסף, עבה ורצוי שיהיה עם "סוליה" המונעת החלקה (מדובר על דוגמת סיליקון בתחתית הגרב שיוצרת התנגדות במגע עם משטחים חלקים).

רק שהפעוט מתחיל ללכת מחוץ לבית במרחבים הציבוריים כדאי להתחיל ולהתעקש על נוכחות הנעלים. בעיקר לשם הגנה על כפות רגליו מפני מפגעים על המדרכה/אספלט.

 

המידה של הנעליים

 

את נעלי ההליכה הראשונות יש להקפיד לקנות בחנויות לנעלי ילדים ולא ברשתות אופנה כלליות, שלרוב הנעליים בהןאופנתיות ויפות אך לא מותאמות לשלב זה באופן ספציפי, ומיועדות לשלבים מאוחרים יותר.

 

בחנויות המתמחות בהנעלת ילדים יש מוכרות מנוסות, שידעו למדוד את גודל כף הרגל ולהציע את המידה המתאימה. את מידת הרגל מודדים בעמידה בלבד, ולא בישיבה או זווית אחרת. 

 

מבנה הנעל

 

ראשית, הנעל צריכה להיות רכה וגמישה – כדי לאפשר לרגל לנוע בחופשיות ולסגל תנועת הליכה טבעית על אף הנעל. חשוב שהנעל לא תעטוף את אזור הקרסול ותאפשר תנועה מלאה לכל הכיוונים.

 

שנית, הנעל צריכה להיות מעט גדולה אמור להיות רווח בין אצבעות הרגל לקצה הנעל הפנימי ברוחב אצבע של אדם מבוגר. חשוב שאצבעות הרגליים יהיו מרווחות כראוי בנעל ולא צפופות ודחוסות.

 

שלישית, חומר הנעל צריך להיות "נושם" ואוורירי בעיקר באקלים חם כמו בישראל. גפת הנעל החיצונית אמורה להיות מעור, בד או רשת ולא פלסטיק או חומרים סינטטיים אטומים.

 

אין צורך במדרסים ייחודיים, שלא בהוראת רופא במקרים מיוחדים. למרבית התינוקות והפעוטות אין מבנה קשתי ברגל בשלב זה. להיפך, קשת עמוקה בכף הרגל דורשת בדיקת רופא ייעודית. הרגל במבנה המוכר שלה מתעצב לקראת גיל 6-7.

 

הסוליה צריכה להיות ללא חריצים רבים (כדי שלא להקשות על ההליכה בחיכוך מיותר עם הרצפה), קלה, מחומר מונע החלקה (כמו גומי) וגמישה.

 

כמה זוגות לקנות?

 

נעלי פעוטות אינם זולים וקצב צמיחת הרגל של הפעוט גדול למדי. בממוצע, הרגל גדלה במידה אחת מדי עונה (לפחות).

כלומר, תחלופת הנעליים גבוהה למדי, אם אין אירוע מיוחד או סיבה טובה לקנות יותר מזוג נעליים אחד – אין צורך בכך.

 

ועדיין בשל התבלות מהירה של הנעל או שלפעמים הרגל גדלה מהר יותר מהצפוי, קונים נעל נוספת באותה עונה, ולכן לא כדאי לקנות בבת אחת יותר מזוג אחד טוב ומתאים.

 

הילד מתנגד לנעילת הנעליים

 

ילדים רבים לא מתרגלים מיד למגע הנעל ולתחושת ההליכה בתוכה. יכול להיות שהפעוט יגלה התנגדות של ממש.

 

כדאי לנסות ולבדוק דגמים שונים (כבר בחנות), וכמובן לנסות ולהרגלו לכך בהדרגה ואיטיות. 

 

קבקבים, קרוקס ודומיהם לא מתאימים לשלב ההליכה הראשונים ולכן כדאי להמתין עם קנייתם. אם התינוק החל את צעדיו בקיץ אפשר לרכוש כנעל ראשונה גם סנדלים טובים ומותאמים.

 

ועוד משהו קטן לסיום,

 

לא מומלץ להעביר נעליים בין בני המשפחה. לכל אדם דפוס הליכה משלו, לבטח אצל תינוקות ופעוטות שפעולת ההליכה עדיין בהתהוות ועיצוב. הנעל מקבלת את תנאי דפוס ההליכה של ההולך הראשון בה ועלולה לעוות את דפוס  ההליכה של הנועל הבא, ולכן כדאי לוותר על העברת הנעל – ולהשקיע בנעל חדשה.