אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

עבר חוק הפיקוח על המעונות היום

חוק הפיקוח על מעונות יום - אושר סופית

מערכת אינפוגן | 23.10.2018

חוק חדש בישראל. הצעת חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות אושרה בקריאות שנייה ושלישית

 

ביום שני 22.10.18, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות, התשע"ט-2018.

החוק החדש התקבל כמעט בפה אחד במליאה; 56 ח"כים תמכו, ללא מתנגדים, ונמנע אחד.

מדובר במיזוג 3 הצעות חוק קודמות: הצעה ממשלתית של משרד הרווחה ובהצעות פרטיות של ח"כ יפעת שאשא ביטון וקארין אלהרר.

חשיבות החוק

החוק מסדיר לראשונה את מערך הפיקוח והרישוי הממשלתי על כלל מעונות היום לפעוטות שבהם שוהים שבעה פעוטות לפחות, בכדי להגן על הפעוטות השוהים במעונות, על שלומם ובטיחותם.

החוק ייכנס לתוקפו ב-1 לספטמבר 2019, לאור זאת כבר במועד זה יחול על כלל מעונות היום, בהם שבעה פעוטות ויותר, בכל רחבי הארץ.

לפי הנוסח החוק שאושר, החוק אמור לחול בהליך מדורג על פני מספר שנים, אך כבר בהתחלה יידרשו המעונות לפעול רק אם ניתן להם אישור ראשוני, על-ידי הממונה על הנושא – מנהל האגף למעונות יום ומשפחתונים לגיל הרך.

עיקרי החוק

החוק קובע כי הפעלת מעון ללא רישיון או בניגוד לתנאים שנקבעו בחוק היא עבירה פלילית שדינה עד שנת מאסר.
כמו-כן, החוק מעניק לממונה, במקביל, כלי אכיפה מנהליים בהם סמכות למתן התראות מנהליות ואף צו הפסקה מנהלי לשם סגירת מעון, אשר יאפשרו לממונה לתת מענה מהיר יותר בעת הצורך. כשנה לאחר פרסום התקנות, גם תתאפשר הטלת עיצומים כספיים על הפרות ספציפיות.

בנוסף, נקבע כי הממונה יפרסם באינטרנט, ובכל דרך נוספת שיימצא לנכון להעמיד לעיון הציבור, רישום מסודר בו כל מסגרות החינוך לפעוטות וכתובתן, האם מחזיקים ברישיון ומה תוקפו, או חלילה אם בוטל הרישיון. 
ברישום יצויין גם אם קיים כנגד המוסד צו הפסקה מנהלי או צו הפסקה שיפוטי שניתן לגבי אותו מעון, כל עוד הם עומדים בתוקפם, או אם הוטל עליו עיצום כספי ומהות ההפרה שבגינה הוטל.

היסטוריה אמיתית

ח"כ יפעת שאשא ביטון, יו"ר הוועדה לזכויות הילד שהכינה את הצעת החוק: "היום עשינו היסטוריה, ההורים, הארגונים וחברי הכנסת. החוק יסדיר את שטח ההפקר הקיים במציאות כיום ואת הפיקוח שלא היה קיים בפועל, ודאי לא ברמה שמדינה מתוקנת צריכה לדרוש מעצמה." עוד הוסיפה "אמנם מדובר בצעד קטן ביחס להצעת החוק הפרטית שיזמתי, אך בצעד גדול ומשמעותי עבור הילדים בגילאי לידה עד שלוש והוריהם, ואפילו עבור מעונות היום עצמם. אני נלחמת על החוק הזה שנים, אך לצערי היה זה מותה של יסמין וינטה ז"ל שהוביל לגיוס התמיכה הציבורית ולהפנמת המצב בקרב הגורמים הרלוונטיים. פעלנו במהירות כדי ליצור מציאות חדשה, במסגרתה נצמצם ונפסיק את הפריצות בתחום זה".

ח"כ קארין אלהרר הקדישה את החוק לשני ילדים; יסמין וינטה ז"ל ודויד דייגי ז"ל. באומרה: "המוות של שני המלאכים הקטנים וחסרי הישע האלו היה כל כך מיותר ואין בו כל נחמה, אבל מהאבל והעצב צמחנו ובזכותם נצליח להבטיח את העתיד של ילדים אחרים. היום, אנחנו סוף סוף מחזירים את האוויר לנשימה להורים. היום אנחנו סוף סוף מאפשרים להם לשלוח את הילדים לגן בלב שקט ולילדים אנחנו מעניקים את האפשרות ללכת ולחזור הביתה בחיוך גדול."

 

 

 

 

על נסיונות קודמים להסדרת הפיקוח:

2011 - ח"כ זבולון אורלב - חוק הפעוטונים

2013 - נסיון של רשויות מוניציפליות לפקח 

2014 - ח"כ נפתלי בנט - חוק הפעוטונים החדש

2015-2017 - הצעת חוק פרטית של ח"כ יפעת שאשא-ביטון וח"כ יעקב מרגי - חוק הפיקוח על מעונות היום