אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

חקר המוח

חקר המוח והתפתחות הילד

דר' עדה בקר | 21.05.2012

האם הייתם משקיעים את הכסף שלכם במניה של "חינוך לגיל הרך"? רוצים לדעת עוד על הקשר בין התפתחות המוח לבין התפתחות החברותיות של ילדיכם?

 

 

תארו לכם שכשהייתם מגיעים

לפגישה עם יועץ ההשקעות שלכם

בסניף הבנק, במקום להמליץ לכם

על השקעה במניות של מפעלי

תעשיה או חברות הייטק הוא היה

מציע לכם להשקיע במחקר שהתחיל

בשנת 1962 וממשיך עד היום?

הייתם משקיעים? אני מניחה שלא.

אבל אם הוא היה מספר לכם שהתשואה

שתקבלו כל שנה תהיה 16%, הייתם משקיעים בקרן המיוחדת הזו? בטוח.

 

מסתבר שבשנת 1962 כשנושא החינוך בגיל הרך היה בארה"ב במידה מסוימת בחיתוליו (חשבתם פעם על המקור של הביטוי הזה?) התחיל חוקר בשם פרי (ועימו קבוצה גדולה של חוקרים צעירים) לבדוק מה ההשפעה של תכנית טיפוח לפעוטות. הם השוו בין קבוצה גדולה של פעוטות שקיבלו טיפוח שכלי (משחקים מגוונים, פעילויות שפה,  התנסויות במחקר, במדע, באמנות) לבין קבוצה שלא קיבלה טיפוח כזה. ההבדלים בין הקבוצות היו מדהימים ולאורך שנים: IQ גבוה יותר, שפה מגוונת ומפותחת,  84% סיימו תיכון לעומת 32% בקבוצה הלא מטופחת ועוד הבדלים רבים אחרים.

 

אנשי המחקר השתמשו בממצאים אלה כדי להקיש על החסכון בהקמת בתי סוהר, על החסכון בהקמת מסגרות לבריאות הנפש ועל התרומה הכללית לחברה. הם הסיקו שכל דולר שיושקע בתכנית יקבל תשואה של 16%. הרבה יותר מתשואה רגילה. כלומר הכסף שהממשלה משקיעה בחינוך בגיל הרך, בטיפוח המוח מביא לרווחים  הכי גדולים על הכסף.

 

אבל המחקר של פרי ושותפיו לא עסק רק בתשואה על השקעות הממשלה (ושלנו באופן עקיף - כמשלמי מיסים) אלא עסק כמובן בהשפעתה של הסביבה על מוחו של הילד הצעיר. פרי טען שרק 50% מהפוטנציאל של הילד טמון ביכולות המולדות שלו, בגנטיקה שלו. שהגנטיקה היא כמו זרע שממנו עשוי לצמוח צמח בריא, אם הוא יקבל את תנאי הגידול המתאימים.

 

ומסקנה נוספת שהעלה פרי במחקרו: המוח זקוק ל"מזון", במיוחד למזון טוב ויעיל. הרבה בעיות של ילדים בגיל הרך וגם בגילאים גבוהים יותר, נובעות מחוסר הפעלת המוח באופן אקטיבי, משעמום, ילדים זקוקים לאתגרים, לבעיות שיטרידו את מוחם גם כשאין להם פתרון מיידי, לגירויים שיעודדו את חלקי המוח העוסקים ביצירתיות שלהם. וילדים זקוקים גם ובמיוחד לתביעות חינוכיות, לימודיות, חברתיות ומוסריות מצד ההורים.

 

רוצים לדעת עוד על הקשר בין התפתחות המוח לבין התפתחות החברותיות של ילדיכם? בואו להרצאה בנושא.

 

לפרטים נוספים והרשמה להרצאה  

 

שתפו

תגובות