אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

גן מונטסורי בישראל

גן מונטסורי מה היא השיטה?

מערכת אינפוגן | 17.04.2019

שיטת מונטסורי היא גישה לחינוך ילדים המבוססת על מחקר וחוויות אישיות של מייסדת השיטה מריה מונטסורי רופאה ומחנכת איטלקיה. מספר מושגים רלונטיים

 

 

שיטת מונטסורי נוסדה בשנת 1907, כאשר הבינה תוך תצפית בילדים צעירים שתפקדו בסביבה חופשית בתהליך של למידה עצמית המכוונת הפעילות. השיטה עצמה שואפת לשחזר תצפית ניסיונית זו ולהביא את הילדים, להתחנך בדרך האמיתית של טבעם.

 

ביישום שיטה זו המחנך (הגננת לדוגמא) צופה בילד כבעלי הדרכה הטבעי הפנימי העצמי המושלם שלו או שלה, את הפיתוח. תפקידו של המחנך (המכונה לפעמים מדריך) הוא לשמור על הסביבה כדי להסיר מכשולים המפריעים להתפתחות טבעית זו. 

 

תפקידו של המחנך בעיקרו התבוננות, ולפעמים כולל אינטראקציות ניסיונית עם הילדים, המכונה גם "שיעורים," כדי לפתור מעשי שובבות או כדי להראות את אופן השימוש העצמי השונים מלמד כי החומרים ניתנים בסביבה לשימוש חופשי של הילדים.

 

מונטסורי מיושמת בעיקר עם ילדים צעירים (בגילאי 2-6), היות והאינסטינקטים של הילד הצעיר ייחודיים ורגישים לתנאי הסביבה. עם זאת, קיימות מסגרות דומות גם לתינוקות ופעוטות, חינוך גיל ביה"ס היסודי (גילאי 6-12) כמו גם ברמת הביניים בתיכון.

 

למרות ש"מונטסורי" זו שיטה מוכרת, היא אינה מוגנת בסימן מסחרי, ולכן מזוהה עם ארגונים שונים.  מוסדות שונים נוקטים בפרשנות אישית בדרכי היישום המעשי שלהם, ובהטמעת הפילוסופיה בשיטה זו בחינוך הילדים.

 

מספר מושגים רלונטיים המשקפים את עקרונות השיטה הם:

הנחייה פנימית של הטבע האנושי, הוראה עקיפה בתצפית, נורמליזציה, המוח הסופג, קבוצות רב-גילאיות וכו'.

 
מחפשים גן מונטסורי? לרשימת כל הגנים שעובדים בשיטת מונטסורי בישראל לחצו כאן.