אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

ארגז החול

ארגז החול - משחקי מים וחול

ד"ר דיאנה אלדרוקי פינוס | 10.06.2016

ידוע שילדים אוהבים לשחק בחול, לברוא בו עולמות דמיוניים, לבנות ממנו הרים וגבעות ולהכין מגרגיריו "מטעמים".

 

נדמה לכם שאתם יודעים הכול על אודות ארגז החול?

 

ידוע שילדים אוהבים לשחק בחול, לברוא בו עולמות דמיוניים, לבנות ממנו הרים וגבעות ולהכין מגרגיריו "מטעמים".

 

מה שפחות ידוע הוא שבארגז החול הילדים רוכשים שליטה מוטורית, פותרים בעיות, ולומדים על תכונות פיסיקליות של החול הרטוב והיבש. 

 

החול והמים – זיווג משָׁמַיִם

 

ילדים אוהבים למשש ולחוש את החול בידיים וברגליים, לשבת עליו ולהרגיש כיצד הוא משנה את צורתו כשהם מפעילים עליו לחץ. החול מורכב מחלקיקי סלע בגודל הנע בין 0.0625 מ"מ ל- 2 מ"מ. החול מוצק, אך מלא באוויר בין הגרגירים.

 

כאשר יוצרים עֲרֵמָה מחול יבש גרגירי החול יכולים להתנגש ביניהם כמו גוּלוֹת, ולהחליק זה כלפי זה.

 

כאשר שופכים חול יבש הוא נערם ושומר על שיפוע קבוע שתלוי, בין השאר, בחיכוך בין החלקיקים. כוח החיכוך בין הגרגירים גדול יחסית לכוח הכבידה, ולכן חול דק-גרגירים ייצור מדרון תלול יותר.

ככל שהגרגיר מחוספס יותר תהיה לגודל הגרגיר השפעה משמעותית יותר על השיפוע שנוצר. 

 

כאשר שופכים מים לתוך חול המים מחלחלים דרכו. שעה שמוסיפים מים הנוזל חודר לחללים הקטנים שבין הגרגירים.

המגע עם המים משנה את לכידוּת החול: כשהחול רטוב דַיו אפשר להטביע בו צורות וליצוק ממנו גופים. המים נמשכים למשטחים העוטפים את הגרגירים, פועלים כמו דבק וגורמים לגרגירים להידבק זה לזה. זו הסיבה לכך שמבנה טירה אשר עשוי מחול המהול במעט מים שומר על צורתו, לעומת מבנה דומה העשוי מחול יבש ומתפרק.

 

אם תמשיכו להוסיף מים, החלל שסביב הגרגירים יתמלא כולו במים. במקרה זה הגרגירים כבר לא יישארו דבוקים יחד, אלא יתנהגו כמו תערובת נוזלית, והמגדל יתפורר ויפול.

 

גם מדענים מתעניינים בחול, וממליצים על היחס הרצוי בין מים ובין חול לצורך בניית מגדל יציב: מסתבר שהיחס המומלץ בין חול ובין מים נע בין אחוז אחד של מים לעשרה אחוזים של חול. בשיעורים גבוהים יותר תערובת החול והמים מתחילה להתנהג כנוזל, כיוון שהחול אינו אחיד (בגודל ובצורה) והמים אינם מצליחים לשמור עליו בצורה קומפקטית.

 

בנוסף, כדי לחזק את המבנה המורכב מתערובת של חול ומים, המדענים ממליצים לעבוד עם הידיים ולהדק את החול כך שהמים יתפזרו בצורה אחידה בין הגרגירים. 

 

 

החול הוא חומר בעל היסטוריה

 

אם מסתכלים על חופן חול מקרוב או מתבוננים בו באמצעות זכוכית מגדלת, ניתן להבחין בגרגירים בעלי צורות מגוונות וצבעים שונים. הרכב החול משתנה לפי מקורות הסלע שממנו הוא מופק.

 

לדוגמה, חופיה של ישראל מכוסים בחול מסוג קוורץ.

חולות בחופים אחרים מכילים ברזל, שברי קונכיות, אלמוגים, או סלעים וולקניים. יצירת חול קשורה בתהליכי בליה וסחיפה ארוכים של סלע המקור.

בשל כך, רק שברי הסלע והמינרלים היציבים נותרים כגרגירי חול ואינם נשחקים.

 

גאולוגים נעזרים בשוני בין הגרגירים כדי לשחזר את תהליכי היווצרות החול. כך, צורת החלקיק: מזוות, מעוגל, כדורי או מאורך מעידה על תווך ההובלה (מים או אוויר), מרחק ההובלה והסביבה שבה הושקע החול. בארץ, חולות הים התיכון הם מעוגלים כיוון שהגיעו דרך הנילוס. 

 

 

ארגזי חול בסכנה!

 

בימינו אנו עדים לכך שרשויות מקומיות מבטלות את ארגזי החול בגנים הציבוריים.

כמו כן, אותן הרשויות אינן מתחזקות כנדרש את ארגזי החול בגני הילדים, למרות הנחיות מפורטות של משרד החינוך בעניין תרומתם של ארגזי החול כסביבות למידה.

 

נוכח האמור, ומתוך ידיעה שהחול חשוב להתפתחות ילדינו, חיוני שנקפיד על מחויבותנו כהורים לשמור על "קופסת היהלומים" הזו בידי הילדים: אם בגני הילדים בשכונה שלכם אין ארגז חול, או שארגז החול אינו מטופח וסובל מהזנחה, כִּתבו מכתב לרשות המקומית ופרטו בו את הדרישות שלכם, יחד עם ציטוטים מפי הילדים המתארים מדוע חשוב עבורם שיימצאו ארגזי חול בגן הילדים ובגינה הציבורית.

 

אם ארגז החול פעיל בגן הילדים של ילדכם, ניתן להביא (בתיאום עם הגננת) מיני כפיסים, צינורות בעלי קטרים שונים, משפכים, נפות ואביזרים נוספים מעולם הבנייה, ולהעשיר באמצעותם את פעילות הילדים בחול.

 

 

במוזיאון המדע ארגז חול רחב ידיים בו ילדכם יוכלו ליהנות מהחול בימי חג ובימי חול!!! 

 

 

 הכותבת, ד"ר דיאנה אלדרוקי פינוס, מנהלת הערכה ואחראית על הגיל הרך במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים.