אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

סתיו בגני הילדים

עונת הסתיו בגני הילדים

מאיה עמית | 20.09.2019

מחשיך מוקדם יותר (גם כי הזזנו כבר ל"שעון חורף"), בערבים נעשה קריר(גם אם בבוקר עדיין אפשר ללבוש גופיות וסנדלים) , יש להקות רבות של ציפורים

חגי תשרי עברו, חלפו.

חזרנו לשגרת היומיום, וזה הזמן להביט סביב לראות ולחוות את שינוי העונות.

 

כן – ללא ספק הגיע הסתיו.

 

גם בגני הילדים מקדישים לנושא זה, ריכזנו עבורכם מספר היבטים מרכזיים שסביבם ניתן לצור גם בבית שיח ודיון ולפתח בהתאם גם פעילות פנאי.

 

הסתיו הוא אחד מארבע עונות השנה, זו עונת המעבר בין הקיץ לחורף.

 

השינויים אותם אנו רואים בסביבתנו בעונת הסתיו:

 

מחשיך מוקדם יותר – ככל שמתקרבים לחורף (ליום הקצר ביותר בשנה ה-21 בדצמבר) מחשיך מוקדם יותר, חשים בשינוי זה באופן חד לאחר הזזת השעון ל"שעון חורף".

 

שלכת – העלים שעל העצים מתחילים לשנות צבעיהם, במגוון של עלווה בגוונים של צבעי החום והצהוב, שבסופו נושרים לחצרות ולרחובות. בישראל עצים רבים אינם נשירים (דוגמת הברוש והאורן) אך עדיין ניתן לחזות בשלכת רבה.

 

חצב – בצידי הדרכים הבינעירוניות ובחיק הטבע ניתן להבחין בפריחת הסתיו שבראשה פריחתו של החצב. בטיולים רגליים בחיק הטבע נוכל נבחין גם בסתוונית (סתוונית היורה).

 

להקות של ציפורים נודדות חולפות בשמי הארץ – ציפורים רבות חוצות את שטחה של ישראל בתקופה זו במסען מצפון אירופה המתקררת אל ארצות אפריקה החמות. בשמיים נוכל להבחין בעיקר בחסידות, הן ציפורים גדולות יחסית ולבנות בעלות מקור ארוך ומחודד. בגנים נוכל לראות את הנחליאלי, המוכר ביותר הוא זן ה"נחליאלי הלבן" צבעי גופו אפור, שחור לבן- עם סינר שחור באזור החזה.

 

השינויים בהם אנו חשים בעונת הסתיו:

מזג האוויר נעשה קריר יותר – פחות חם, נעים יותר במהלך היום וקריר לעת ערב.

שינוי בריח האוויר שבחוץ – לאחר ממטרים קלים נחוש ריח של רטיבות ולחות שלעתים מזכירים תחושה של רעננות והתחדשות.

טפטוף לצד חמסין – גם בימים חמים יחסית נוכל לחוש מדי פעם בטפטוף קל. יכולים להיות ימי חמסין לצד ימים סגריריים, זה חלק מהפכפכותו של מזג האוויר בעונה זו.

רעיונות נוספים ליצירה בנושא הסתיו