אינפוגן גני ילדים

באישור משרד החינוך

גן מעורב בלוד נסגר

גני ילדים בלוד - דו קיום

מערכת אינפוגן | 16.06.2011

גן יהודי-ערבי מעורב נסגר בלוד ובמקומו יקום גן של גרעין תורני. מגמה שמכוונת מלמעלה או החלטה בירוקרטית שרירותית? ייתכן שזה רק סימפטום לבעיה

 

נווה זית בלוד: הגן המעורב נסגר

 

גן יהודי-ערבי מעורב נסגר בלוד ובמקומו יקום גן של גרעין תורני. מגמה שמכוונת מלמעלה או החלטה בירוקרטית שרירותית? ייתכן שזה רק סימפטום לבעיה עמוקה יותר.

 

גן הילדים "ארז" בשכונת נווה זית בלוד, גן מעורב ובו ילדים ערבים ויהודים בני 3-6, עומד להיסגר. הורים שניסו לרשום את ילדיהם לגן, נענו שהגן נסגר ובמקומו ייפתח גן של גרעין תורני, כך דיווחה כתבת mynet מריה זערור.

 

זערור מצטטת בידיעה הורים לילדים בגן - יהודים וערבים, חילונים ודתיים כאחד - שהביעו תרעומת וצער על ההחלטה. לדבריהם, הם מרוצים מהגן, הצוות ושיטת הלימוד, ורואים בהחלטה פגיעה קשה בדו-קיום בשכונה.

חלק מהאנשים משמיעים ביקורת חריפה יותר, ומהדברים המצוטטים, מתקבל הרושם שמדובר לכאורה במדיניות מכוונת של חיזוק אוכלוסייה דתית בלוד, על חשבון שאר האוכלוסיות.

 

 דו-קיום ובירוקרטיה

ההורים אמרו לכתבת כי עוד בטרם ההחלטה על סגירת הגן, עיריית לוד לא תקצבה את הגן.

העירייה, מצדה, השיבה כי ההחלטה באה לאור הצורך של אוכלוסייה דתית חדשה המתגוררת בשכונה בגן, ולאחר שבשנה שעברה למדו בגן ארז 22 ילדים בלבד – מתחת לתקן.

 

יש למעלה מ-100 גנים עירוניים בלוד, מהם שישה לפחות בשכונת נווה ירק. מצד שני, אף אחד מהגנים האחרים בשכונה איננו גן מעורב. הורי הילדים, מאמינים בזכותם לחנך את ילדיהם בגן התואם את אמונותיהם, בדיוק כמו שרוצים ההורים לילדי גן הגרעין התורני המיועד.

 

י', 43, תושב לוד והורה לילדים בגילאי גן, אמר לנו: "לדעתי אין כאן אפליה מכוונת אלא פשוט בחרו בדרך הקלה. המשפחות החרדיות לא רוצות שילדיהן ילמדו בגנים חילוניים, וחלק מהחילונים ומהערבים מן הסתם לא רצו ולא ירצו לשלוח את ילדיהם לגן מעורב. אז הם חשבו שיהיה הכי פשוט לסגור את הגן המעורב ושההורים שם לא יקימו קול צעקה".

 

לא רק בלוד: מדובר בבעיה לאומית

נתן זהבי שוחח היום (ד') בתוכנית הרדיו שלו עם אם לפעוטה המתגוררת בשכונה תל-אביבית. האם סיפרה על מצב בלתי נסבל שבו הורים רושמים את ילדיהם למעונות יום חצי שנה ויותר מראש. כלומר, מייד לאחר לידת התינוק ולעיתים עוד במהלך ההיריון.

 הסיבה פשוטה: אין מספיק גנים, ולכן עובדים בשיטת "כל הקודם זוכה". כל ההורים רוצים להיות מסוגלים לבחור וכולם מעדיפים לרשום את ילדם למעון קרוב ולחסוך טרטור וזמן נסיעה. מכיוון שהביקוש עולה על ההיצע, גיל הרישום לגן יורד במהירות.

במקרה של מעונות ופעוטונים, אפילו יותר מאשר בשכבת הגיל 3-6, ניכר שישנה בעיה מבנית יסודית. כל אותם "סכסוכי שכנים" סביב נושא מסגרות הלימוד לגיל-הרך (ראו גם המקרה של שכונת רמות בבאר-שבע), הם סימפטום של בעיה רחבה יותר, שמקורה היעדר פיקוח, חוסר תכנון וכפל תפקידים.

 

 

גן ארז משכונת נווה זית בלוד, נווה מדבר של דו-קיום בעיר טעונה, הוא קודם כל קורבן של מסכת הבעיות הלא פתורות בתחום החינוך לגיל-הרך בישראל.

 

 

 

 

 

שתפו

תגובות